Młody kierowca ciężarówki Testy kwalifikacyjne YETD Scania odbędą się 17, 24 i 31 maja oraz 7 i 14 czerwca 2014 r. - fot. ©: Kzenon - Fotolia.com

Kto zostanie najlepszym młodym kierowcą ciężarowym 2014 roku? Dowiemy się podczas szóstej edycji konkursu YETD (Young European Truck Driver) organizowanego co dwa lata przez firmę Scania od 2003 roku.

Po rozwiązaniu testu teoretycznego który był dostępny w Internecie do końca kwietnia, uczestnicy do 35 roku życia wezmą udział w pierwszych testach na szczeblu regionalnym, które odbędą się w Polsce 17, 24 i 30 maja, a także 7 i 14 czerwca.  

Równolegle z konkursem organizowanym przez firmę Michelin, która jest sponsorem wydarzenia, odbędą się pierwsze krajowe finały w 40 państwach uczestniczących. Finał polski odbędzie się 29 i 30 sierpnia w Gdańsku. W europejskim finale wezmą udział najlepsi kierowcy z każdego kraju. Będą oni konkurować ze sobą 12 i 13 września w siedzibie producenta (Szwecja).

Sprawdzenie pojazdu przed jazdą, plac manewrowy, wiedza teoretyczna, jazda ekologiczna, bezpieczny załadunek, bezpieczeństwo pożarowe i pierwsza pomoc: ponad sześć zróżnicowanych testów pozwoli wyłonić zwycięzcę konkursu, który w nagrodę otrzyma najnowszy samochód ciężarowy sponsorowany przez firmę Scania. Gilles Bauster, dyrektor działu marketingu i komunikacji firmy Scania we Francji, wyjaśnia że w tego typu konkursach bynajmniej nie chodzi tylko o zabawę: „Wykwalifikowani i zaangażowani kierowcy przyczyniają się do bezpiecznego i efektywnego energetycznie transportu.  Wpływają na zmniejszenie poziomu zanieczyszczenia powietrza oraz zwiększenie bezpieczeństwa na drogach“, zapewnia Gilles.

Poprzednią edycję konkursu w 2012 roku wygrał Irlandczyk Gabriel Warde , któremu przyznano tytuł „ Najlepszego młodego kierowcy we Francji 2012”. Zajął trzecią pozycję w klasyfikacji europejskiej, detronizując Stephena Lacombe'a.

Czy ten artykuł był użyteczny?

Dowiedz się więcej na ten temat

Znaczenie opon dla jazdy ekologicznej

21/01/2014 - Świat transportu

Ilość pojawiających się na rynku opon o niskim oporze toczenia zwiększa się, a producenci rywalizują ...

Czytaj›