Testy i badania porównawcze opon - Test opon letnich ADAC w dwóch rozmiarach: 14” i 16”

ADAC porównuje 30 opon letnich do felg o średnicy 14 i 16 cali

Testy i badania Opublikowano 12-03-18 autor Yannick O'Conor

Niemiecki klub samochodowy ADAC (Allgemeiner Deutscher Automobil-Club) przetestował 30 opon letnich w dwóch różnych rozmiarach. Jak się okazuje, znane modele niekoniecznie są tymi najbardziej godnymi polecenia.

Opony_letnie_test_ADAC ADAC porównał 30 opon letnich w dwóch rozmiarach - fot. © : ADAC

Precyzyjna metoda testowania

Jak co roku znany niemiecki klub motoryzacyjny ADAC opublikował wyniki swojego niezwykle wyczekiwanego testu opon letnich. W tym roku ponownie wybrano dwa różne rozmiary i wzięto pod lupę aż 30 dostępnych na rynku modeli opon.

Każda z opon przeszła serię sześciu testów przeprowadzonych w należącym do firmy Continental ośrodku testowym Contidrom w Hanowerze oraz w jednym z ośrodków Bridgestone we Włoszech. Dla jak najlepszego odzwierciedlenia osiągów danej opony ocena końcowa liczona jest jako średnia ważona wyników poszczególnych testów. I tak zachowanie opony na mokrej nawierzchni odpowiada za 40% noty finalnej, zachowanie na suchej nawierzchni oraz żywotność stanowią po 20% oceny, a jeśli chodzi o generowany hałas oraz opór toczenia, każdy z tych parametrów przekłada się na 10% końcowego wyniku. Test wytrzymałości opony przy dużej prędkości nie jest brany pod uwagę przy obliczaniu oceny końcowej. Według skali ADAC najlepsze opony to te, które otrzymały najniższą notę.

 

W kategorii opon 14-calowych prym wiodą marki pośrednie

Do testów opon o rozmiarze 175/65 R14 wykorzystano Forda Fiestę. Wśród czternastu zbadanych modeli próżno szukać marek takich jak Bridgestone, Hankook czy Michelin, których opony zostały sprawdzone w innym cyklu testów. Główny test obejmował następujące modele opon:

-       Apollo Amazer 4G Eco

-       Continental ContiPremiumContact 5

-       Dunlop Street Response 2

-       Falken Sincera SN832 Ecorun

-       Firestone Multihawk 2

-       Fulda EcoControl

-       Goodyear EfficientGrip Compact

-       Kleber Dynaxer HP3

-       Maxxis Mecotra 3

-       Pirelli Cinturato P1 Verde

-       Pneumant Summer ST2

-       Sava Perfecta

-       Semperit Comfort-Life 2

-       Vredestein T-trac 2

 

Wyniki testów ADAC są dość zaskakujące: jedynie dwa modele zasłużyły na ocenę „dobrą” i żaden z nich nie należy do marek kategorii premium. Najwyższą ocenę w porównaniu z konkurencją otrzymała opona Falken Sincera SN832. Według ADAC jest to bardzo dobrze wyważona opona, która świetnie sprawuje się we wszystkich aspektach związanych z bezpieczeństwem, szczególnie na suchej jezdni. Drugie miejsce w klasyfikacji zajął bardzo zbliżony pod względem osiągów model Semperit Comfort-Life 2. Choć może nie tak wydajny na suchej nawierzchni, jazda po mokrej drodze uwydatnia wszystkie atuty tego modelu.

Kolejne jedenaście opon otrzymało notę „zadowalającą”. Zdobywczyni brązowego medalu, czyli oponie Dunlop Street Response 2, niewiele zabrakło do osiągnięcia wyższej oceny mimo zrównoważonych osiągów, lecz ocenę końcową zaniżyły słabe wyniki na mokrej nawierzchni. Znajdujące się ex aequo na czwartym miejscu Kleber Dynaxer HP3 i Vredestein T-trac 2 dobrze poradziły sobie w testach zużycia opony, a w przypadku tego drugiego modelu również w testach oporów toczenia.

Zwycięzcą pod względem oporu toczenia został jednak model Apollo Amazer 4G Eco, osiągający dobre wyniki na suchej nawierzchni. Niestety i w tym przypadku słabe osiągi na mokrej jezdni przeszkodziły w zdobyciu wyższej pozycji na liście. Taką samą notę otrzymały modele Pirelli Cinturato P1 Verde oraz Pneumant Summer ST2 o podobnym stosunku wad do zalet. Razem te trzy opony zajmują szóstą pozycję w klasyfikacji.

Na dziewiątym miejscu uplasował się model Continental ContiPremiumContact 5, który może pochwalić się najlepszymi osiągami na mokrej nawierzchni. Oponie niewiele zabrakło również do najlepszej noty za zachowanie na nawierzchni suchej, jednak duża podatność na zużycie zniweczyła jej szanse na dominację w tabeli porównawczej ADAC.

Zajmująca dziesiątą pozycję opona Goodyear EfficientGrip Compact wykazuje pewnie niedociągnięcia w zachowaniu na mokrej drodze, jednak zdobyła najwyższą notę w testach zużycia, podobnie jak Fulda EcoControl z miejsca jedenastego. Mimo otrzymania niższej noty w kategorii zużycia paliwa, model Firestone MultiHawk 2 osiąga dobre wyniki w jeździe po suchej jezdni oraz zapewnia wyższy od konkurencji komfort jazdy. Trzynaste miejsce zajął model Maxxis Mecotra 3 oceniony jako najlepszy na suchej nawierzchni, jednak sklasyfikowany na ostatniej pozycji pod względem zachowania na mokrej drodze.

Opona Sava Perfecta, która jako jedyna otrzymała ocenę „dostateczną”, osiągnęła najgorszy wynik w jeździe po mokrej jezdni, co tłumaczy jej ostatnie, czternaste miejsce, mimo poprawnych rezultatów w innych testach.

Falken Sincera SN832 Ecorun

1.

Semperit Comfort-Life 2

2.

Dunlop Street Response 2

3.

Kleber Dynaxer HP 3

4.

Vredestein T-trac 2

4.

Apollo Amazer 4G Eco

6.

Pirelli Cinturato P1 Verde

6.

Pneumant Summer ST2

6.

Continental ContiPremiumContact 5

9.

Goodyear EfficientGrip Compact

10.

Fulda EcoControl

11.

Firestone Multihawk 2

12.

Maxxis Mecotra 3

13.

Sava Perfecta

14.


Kompletne wyniki w języku francuskim można znaleźć na stronie Touring Club Suisse.


Wśród opon 16-calowych trafiło się kilka niespodzianek, ale to Michelin rozdaje karty

W kategorii rozmiarowej 205/55 R16 ADAC przetestował 16 modeli opon, wykorzystując do tego Volkswagena Golfa VII. Tym razem znane marki Michelin, Bridgestone i Hankook również stanęły w szranki z konkurencją, mimo że dwóch pierwszych producentów nie zaoferowało swoich najnowszych opon (które w momencie przeprowadzania testów nie weszły jeszcze na rynek):

 

  -       Bridgestone Turanza T001 Evo

  -       Continental ContiPremiumContact 5

  -       Cooper Zeon CS8

  -       ESA Tecar Spirit 5 HP

  -       Firestone Roadhawk

  -       Fulda EcoControl HP

  -       Giti Premium H1

  -       Goodyear EfficientGrip Performance

  -       Hankook Ventus Prime 3 K125

  -       Infinity Ecosis

  -       Kumho Ecsta HS51

  -       Michelin Primacy 3

  -       Nexen N’blue HD Plus

  -       Pirelli Cinturato P7 Blue

  -       Semperit Speed-Life 2

  -       Vredestein Sportrac 5

   

  Sześć modeli otrzymało ocenę „dobrą”. Na szczycie klasyfikacji znalazła się opona Michelin Primacy 3, niedawno zastąpiona nowszym modelem Primacy 4. Otrzymała ona najwyższą notę w testach zużycia, a dodatkowo może pochwalić się bardzo dobrymi osiągami zarówno na suchej, jak i mokrej nawierzchni.

  Drugie miejsce dzielą ex aequo trzy modele: Bridgestone Turanza T001 Evo – według ADAC opona bez wad (jej następczyni weszła na rynek na początku tego roku), Continental ContiPremiumContact 5 – mistrz w kategorii oporów toczenia, oraz Firestone Roadhawk, który pod względem osiągów na suchej drodze dorównuje zwycięskiemu modelowi Michelin.

  Na piątej pozycji znajduje się opona Ventus Prime 3 K125, która otrzymała najwyższą notę za zachowanie na suche drodze i charakteryzuje się bardzo wyważonymi osiągami, podobnie jak dzielący z nią miejsce w klasyfikacji model Semperit Speed-Life 2.

  Na dalszych pozycjach listy znalazło się osiem opon z oceną „zadowalającą”. Modele ESA Tecar Spirit 5 HP oraz Pirelli Cinturato P7 Blue, mimo bardzo dobrych wyników na suchej nawierzchni oraz w testach zużycia, wykazały znaczne słabości w jeździe po mokrej drodze. Ostatecznie zajęły siódmą pozycję w rankingu, wraz z oponą Kumho Ecsta HS51, której w osiągnięciu oceny „dobrej” przeszkodziły słabe wyniki na suchej nawierzchni.

  Model Fulda Ecocontrol HP z dziesiątego miejsca osiągnął bardzo dobre wyniki pod względem zużycia, oporów toczenia oraz komfortu jazdy, jednak nie wykazał się w testach jazdy po suchej i mokrej drodze.

  Jedenaste miejsce w klasyfikacji przypadło do podziału trzem oponom: model Giti Premium H1, choć niezły w kwestii oporów toczenia, zawodzi na suchej i mokrej jezdni oraz nie imponuje trwałością; Goodyear EfficientGrip Performance, mimo dobrych wyników w testach oporów toczenia oraz jazdy po suchej drodze, również zawodzi pod względem odporności na zużycie, a Nexen N’blue HD Plus otrzymuje najniższą notę za wpływ na zużycie paliwa.

  Model z czternastego miejsca, Cooper Zeon CS8, otrzymał wprawdzie najgorsze noty w testach na suchej i mokrej nawierzchni, jednak mimo to udało mu się zachować ocenę „zadowalającą”.

  Zaledwie „wystarczający” wynik dwóch ostatnich modeli opon jest skutkiem ich degradacji po tym, jak nie zaliczyły testów ADAC przy dużej prędkości. Po pomyślnym przejściu podobnego, mniej wymagającego testu, modele te zamykają listę rankingową z pozycją piętnastą. Pierwszy z nich, Ecosis Infini, choć nie najlepiej sprawuje się na suchej i mokrej nawierzchni, słabości te nadrabia niskim oporem toczenia. W przypadku drugiego modelu, Vredestein Sportrac 5, nawet najwyższa nota za opory toczenia oraz drugi najlepszy wynik w jeździe po suchej drodze nie były w stanie zrównoważyć złych osiągów na mokrej nawierzchni.

  Michelin Primacy 3

  1.

  Bridgestone Turanza T001 Evo

  2.

  Continental ContiPremiumContact 5

  2.

  Firestone Roadhawk

  2.

  Hankook Ventus Prime 3 K125

  5.

  Semperit Speed-Life 2

  5.

  ESA Tecar Spirit 5 HP

  7.

  Kumho Ecsta HS51

  7.

  Pirelli Cinturato P7 Blue

  7.

  Fulda Ecocontrol HP

  10.

  Giti Premium H1

  11.

  Goodyear EfficientGrip Performance

  11.

  Nexen N’blue HD Plus

  11.

  Cooper Zeon CS8

  14.

  Infinity Ecosis

  15.

  Vredestein Sportrac 5

  15.


  Kompletne wyniki w języku francuskim można znaleźć na stronie Touring Club Suisse.