Opony ekologiczne, oszczędność paliwa, emisja CO2 - Czy Michelin zaoferuje nam wkrótce opony na bazie zboża?

Czy Michelin zaoferuje nam wkrótce opony na bazie zboża?

Środowisko Opublikowano 26-11-13 autor Mateusz

Dla producentów opon technologie przyszłości to przede wszystkim przyjazne dla środowiska metody produkcji. Michelin dobrze zdaje sobie z tego sprawę.

Samochód na wiejskiej drodze Michelin inwestuje w nowy projekt związany z produkcją opon na bazie biomasy - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Guma syntetyczna, która pozwala lepiej dbać o środowisko naturalne

Produkcja opon w znacznym stopniu związana jest z kauczukiem, który wymaga odpowiedniej obróbki, by móc trafić do mieszanki gumowej. Ten proces produkcji w sposób oczywisty wymaga udoskonalenia w przyszłości, by zmniejszyć ślad węglowy tego przemysłu oraz zoptymalizować koszty produkcji. Szczególnie istotna jest tu produkcja butadienu, będącego jednym z głównych składników koniecznych do wytworzenia opony. 60% światowej produkcji tego półproduktu chemicznego pozyskiwanego z paliw kopalnych służy do produkcji opon. Znalezienie sposobu na produkcję butadienu w sposób mniej obciążający środowisko z pewnością znacznie przyczyni się do większego szacunku dla środowiska naturalnego w tej branży.

 

Wielka trójka

Ten ambitny cel postawił sobie francuski producent opon Michelin we współpracy z AXENS oraz IFPEN - dwoma publicznymi instytutami badawczymi. Celem jest wyprodukowanie bio-butadienu ze składników roślinnych, takich jak gałęzie drzew, słoma czy buraki. Byłoby to idealne rozwiązanie dla zmniejszenia wpływu na środowisko naturalne głównie pod względem emisji CO2, pod warunkiem jednak, że uda się opracować ekonomicznie opłacalny model produkcji oraz dokonać głębokich przemian w w procesie produkcji przemysłowej.

Ten wspólny projekt uzyskał dotację Agencji ds. środowiska oraz energetyki w wysokości 14,7 miliona euro. Zakłada się, że projekt nazwany Biobutterfly ma kosztować w sumie 52 miliony euro na przestrzeni ośmiu lat.

Czyżby zatem syntetyczny i w 100% ekologiczny kauczuk był na wyciągnięcie ręki? To całkiem możliwe, tym bardziej że Continental nie zostaje w tyle i planuje produkcję kauczuku z mniszków.