Opony sportowe i z ultrawysokimi osiągami, opony i wyścigi - Za kulisami manufaktury Wiesmann

Za kulisami manufaktury Wiesmann

Sport Opublikowano 08-10-12 autor Mateusz

Firma Michelin zaprosiła Rezulteo do odwiedzenia warsztatu Wiesmanna, którego roadstery stanowią obiekt westchnień amatorów opływowych kształtów aut w wersji GT. Skąd pomysł na taką wycieczkę? Otóż niemiecka manufaktura należy do elitarnej grupy producentów związanych z rozwojem hipersportowych opon Michelin. W chwili obecnej niemal wszystkie modele Wiesmanna są wyposażone w słynny model opon Pilot Super Sport. Zapraszamy na wizytę z przewodnikiem oraz porywający test roadstera MF5 o mocy 555 koni.

Jako producent, Wiesmann stanowi dość szczególny przypadek. Nie może równać się ilością sprzedanych aut z takimi potentatami jak Porsche, dla którego rozwijane są produkty ze specjalnym oznaczeniem. Jednak nie jest to też luksusowy zakład tuningowy. Dlatego też w Michelin powstał oddział współpracujący właśnie takimi niszowymi producentami jak Wiesmann lub Koenigsegg. Dzięki wymianie doświadczeń producent opon może lepiej zrozumieć specyficzne potrzeby tych konstruktorów.

Wizyta w zakładzie produkcyjnym 

Wiesmann różni się od innych producentów. Umiejscowiony w Dülmen, w pobliżu Münster, ten rzemieślnik osiągów posiada własną wizję motoryzacji, która opiera się na udanym mariażu nowoczesności z klasyką. Wizyta w zakładzie tej firmy to rzadka okazja. Tu ludzie nie ustąpili miejsca robotom: są obecni na każdym etapie produkcji. Samonośne nadwozie, układ jezdny, wnętrze, silnik, tapicerka, karoseria: wszystkie elementy auta są realizowane zgodnie z zamówieniem przyszłego właściciela auta.

Owocna współpraca z Michelin

W tej sytuacji niezbędna okazała się współpraca z firmami zewnętrznymi, by móc dostarczyć gotowy produkt, który będzie spójny pod względem technicznym. I chociaż zespół silnik-skrzynia biegów jest od samego początku dostarczany przez BMW, zawieszenie zapewnia już Bilstein. Podobnie w przypadku opon: pierwsze modele (MF3) były wyposażone w ogumienie Pirelli. Jednak z czasem Wiesmann zbliżył się do firmy Michelin, która zyskała praktycznie wyłączność dzięki swoim oponom Pilot Super Sport.

Współpraca została zainicjowana przez firmę Michelin, która pragnęła rozwijać gamę swoich hipersportowych opon zarówno dzięki znanym producentom takim jak Ferrari lub Porsche, jak i konstruktorom typu: AMGKoenigsegg lub Wiesmann.

Podczas fazy dopracowywania szczegółów Wiesmann realizował wiele liczne testy prototypowych opon na swoich bolidach. Współpraca okazała się równie korzystna dla obu stron: Michelin zyskało ostateczny kształt produktu wydajnego i przystosowanego do wielu samochodów; natomiast firma Wiesmann mogła ulepszyć swój układ jezdny, który stanowi szczególnie istotny punkt w przypadku samochodów produkowanych według jej kryteriów: optymalny ciężar, duża moc, napęd na tylne koła.

 Test modelu Wiesmann MF5 Roadster

Mieliśmy okazję zasiąść za kierownicą Wiesmanna, i to nie byle jakiego, lecz:  MF5 Roadster ! Jeśli chodzi o sprawy techniczne, charakterystyka bestii będzie krótka:  blok silnika pochodzący od BMW X6 M i M5 F10, czyli V8 BiTurbo o mocy 555 koni oraz sekwencyjna skrzynia biegów z 6 przełożeniami. Taka moc musi budzić szacunek, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że auto waży 1410 kg.

Nawet jeśli zakres testów był ograniczony dla uniknięcia niekontrolowanych sytuacji, mogliśmy poznać moc drzemiącą w MF 5 oraz dopasowanie opon Michelin Pilot Super Sport do charakteru auta. Błyskawiczne przyspieszanie, charakterystyczny ryk silnika: czuć obecność drzemiącego pod maską potwora. Za to my czuliśmy się zaskakująco bezpiecznie. Śliska nawierzchnia pasa lotniskowego, który służył nam za poligon doświadczalny, oraz lekki deszcz padający tego dnia nie przeszkadzały w żaden sposób oponom Michelin Pilot Super Sport, które trzymały się asfaltu z niespotykaną w przyrodzie zawziętością. 

> Kilka obrazków z testów

Michelin Pilot Super Sport: komplety opon dla Wiesmanna

Wszystkie pojazdy Wiesmanna są wyposażone w opony Michelin Pilot Super Sport.

 Wiesmann MF3

Przód: 235/35 ZR19

Tył: 275/30ZR19

Wiesmann MF4

Przód: 245/35ZR120

Tył: 285/30ZR20

Wiesmann MF5

Przód: 265/35ZR20

Tył: 305/30ZR20