Opony sportowe i z ultrawysokimi osiągami, opony i wyścigi - Pirelli oficjalnym dostawcą Formuły 1 przez kolejne trzy lata

Pirelli oficjalnym dostawcą Formuły 1 przez kolejne trzy lata

Sport Opublikowano 06-02-14 autor Maciej

Znany włoski producent opon zapowiedział odnowienie swojego kontraktu z Formułą 1 na trzy najbliższe lata.

Opona Pirelli i Formuła 1 Opony Pirelli będą jeździły po torach Formuły 1 przez kolejne trzy sezony! - fot. © : Pirelli

Partnerstwo z tradycjami

W 2011 roku  Pirelli zastąpiło Bridgestone w roli oficjalnego dostawcy opon mistrzostw świata Formuły 1. Z całą pewnością jest to bardzo prestiżowa współpraca, jednak niesie ona też ze sobą pewne ryzyko związane z bardzo restrykcyjnymi wymogami w zakresie specyfikacji technicznej. Chodzi o bardzo szybkie zużywanie się opon ze względu na potrzeby widowiska, co może czasem być ryzykowne pod względem wizerunkowym: od trzech lat trwają bowiem niekończące się dyskusje na temat faktycznej skuteczności ogumienia, jednak  Pirelli nadal bardzo angażuje się w F1. Warto jednak wspomnieć, że kilka miesięcy temu producent groził swoją rezygnacją, jeśli przepisy techniczne nie zostaną zmodyfikowane na korzyść dłuższego czasu eksploatacji ogumienia.

 

Kolejne trzy sezony

Kilka dni temu firma Pirelli ostatecznie potwierdziła, że chce kontynuować swą współpracę z Formułą 1 i odnowiło z nią kontakt. W związku z tym, co najmniej do końca 2016 roku  bolidy F1 będą jeździły wyłącznie na ogumieniu Pirelli. Przypominamy, że regulamin techniczny Formuły 1 uległ bardzo mocnej ewolucji w tym roku za sprawą pojawienia się nowych silników V6 turbo zamiast wolnossących silników V8, a także znaczących nowości w zakresie aerodynamiki. Okaże się jeszcze, czy zmiany te będą miały rzeczywiste przełożenie na zachowanie bolidów na torze oraz jaki wpływ na wyniki będą miały opony w tym sezonie.