Opony sportowe i z ultrawysokimi osiągami, opony i wyścigi - F1 - Grand Prix Japonii: Vettel zdobywa mistrzostwo świata z Pirelli

F1 - Grand Prix Japonii: Vettel zdobywa mistrzostwo świata z Pirelli

Sport Opublikowano 11-10-11 autor Mateusz

Stało się: w wieku 24 lat, Sébastian Vettel (Red Bull) został najmłodszym podwójnym mistrzem świata w historii Formuły 1. Dołączył on tym samym do bardzo ekskluzywnego grona kierowców, którzy zdobyli mistrzostwo na oponach Pirelli. Był to szczególnie ważny moment dla włoskiego producenta, który nie omieszkał odpowiednio uczcić tego wydarzenia.

Grand Prix F1 Japonia 2011 Grand Prix F1 Japonia 2011 - fot. © : Pirelli

Grand Prix Japonii należało do wyjątkowo oczekiwanych,  przede wszystkim pod względem technicznym. Układ toru w kształcie ósemki, trudne technicznie zakręty oraz bardzo wysokie prędkości na torze wskazywały na to, że opony Pirelli będą miały trudną przeprawę. I tak zresztą było.

Inną niewiadomą było to, czy Sébastian Vettel zdobędzie drugi tytuł mistrza świata. Nie musiał jednak toczyć epickich pojedynków: dzięki trzeciemu miejscu zdobył jeden brakujący punkt, który dzielił go od tytułu.  Tym samym, w wieku zaledwie 24 lat sięgnął po swój drugi tytuł mistrza świata Formuły 1.

Dzięki zwycięstwo Vettela, Pirelli mogło przypomnieć chwalebne momenty swojego uczestnictwa w wyścigach. Należy przypomnieć lata 50 oraz takie nazwiska, jak Giusepe Farina, Alsberto Ascari i wielki Fangio, czyli trzech mistrzów świata kierujących bolidami wyposażonymi w opony tej włoskiej firmy.

Tytuł Vettela bardzo uradował Paula Hembery, dyrektora Pirelli Motorsport, który pogratulował mu jako „niepokonanemu”, a najszybszemu na torze Jensonowi Buttonowi za „zasłużone zwycięstwo w niezwykle intensywnym wyścigu”. Młody kierowca Pirelli powiedział, że był zadowolony ze swoich opon na torze w Suzuce: „Zachowywały się bardzo dobrze na niezwykle wymagającej trasie”.

Po raz kolejna strategia doboru opon była kluczem do zwycięstwa na torze, ponieważ obciążenia boczne były w Japonii szczególnie wysokie, a szorstka nawierzchnia wpływała na szybkie zużycie ogumienia. Podczas wyścigu większość pilotów zjeżdżała do boksów dwa lub trzy razy.

Następna runda Mistrzostw świata Formuły 1, Grand Prix Korei, odbędzie się 16 października.