Salony i wydarzenia motoryzacyjne - Tanie chińskie opony – cena bezpieczeństwa?

Tanie chińskie opony – cena bezpieczeństwa?

Wydarzenia Opublikowano 29-04-13

Wobec dotkliwego braku informacji, dla niektórych klientów głównym czynnikiem skłaniającym ich do wyboru opon całkiem nieznanej marki staje się cena. Ponieważ tendencja ta jest coraz bardziej powszechna, postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej producentom chińskim, aby sprawdzić czy ich opony są zadowalającej jakości, czy też należy ich unikać. Okazją był największy europejski salonu poświęcony oponom, czyli targi Reifen w niemieckim Essen.

Salon 2012 Reifen à Essen Marques de pneus du monde entier exposées au Salon Reifen à Essen en 2012 - fot. © : Reifen Messe

Landsail, Sunew, Icon, Govran, Roadsun, Jinyu, Fullrun, Wheeling Rubber, Kinforest, Kama, Evergreen, Goodtire, Goodtyre, Longmarch, Wanli, Yongsheng... do wyboru, do koloru!

Oferta bardzo obfita (ponad 300 marek) i skomplikowana za sprawą zupełnie niesłychanej strategii dystrybucji niektórych chińskich producentów. Ich oferta obejmuje bowiem przyprawiającą o zawrót głowy liczbę marek przy braku spójnego systemu ich pozycjonowania.

Pierwszym zastanawiającym faktem jest lokalizacja producentów. Większość z nich pochodzi z Qingdao. Łatwo się więc domyślić, że w mieście tym działa kilku producentów, którzy licznym małym dystrybutorom dostarczają opon produkowanych pod ich własnymi markami.

Przykład Longmarch. Polityka dystrybucji nieprzystająca do modelu europejskiego

Najpierw odwiedziliśmy stoisko producenta opon Longmarch, gdzie zapytaliśmy przedstawiciela o politykę dystrybucyjną. Okazało się, że producent ten sprzedaje tę samą oponę pod dwiema różnymi markami. To wystarczyło, żeby wzbudzić naszą ciekawość.

  • Czy mógłby pan nam wytłumaczyć, na czym polega różnica między tymi dwiema markami?
  • Nie ma żadnej różnicy.
  • Czym więc uzasadni Pan, z punktu widzenia strategii handlowej, istnienie tych dwóch marek?
  • Niektórzy nasi klienci wolą pierwszą, a inni drugą markę.

Spodziewaliśmy się, że usłyszymy coś o różnym pozycjonowaniu marek lub o produktach komplementarnych, umożliwiających dotarcie do nabywców o różnym profilu, ale nic z tych rzeczy – opony są takie same w najdrobniejszych szczegółach. Zatem strategia zdobywania klientów o różnych profilach polega u tego producenta wyłącznie na stosowaniu różnych nazw. Co więcej, nasz rozmówca dał do zrozumienia, że to działa! Stosując tę strategię, Longmarch zdołał wywalczyć swój udział w rynku, oczywiście ze szkodą dla klientów, którym trudno połapać się w tym galimatiasie.

Dzięki Koryo zostaniesz producentem opon!

U Koryo, innego wystawcy obecnego na salonie, polityka handlowa wygląda mniej więcej tak samo, z tą jednak różnicą, że firma może wyprodukować opony pod Twoją własną marką, o ile złożysz odpowiednio duże zamówienie.

W praktyce oznacza to, że możesz spokojnie wylansować swoją własną markę opon, nie mając żadnych kompetencji w tej dziedzinie. Wystarczy, że znajdziesz lokal, wydrukujesz kilka ulotek reklamowych i złożysz w Koryo zamówienie na opony o wybranej przez Ciebie nazwie.

Od innych chińskich producentów dowiadujemy się, że praktyki te, nam wydające się nieco dziwaczne, u nich są na porządku dziennym, wywierając bezpośredni wpływ na jakość dystrybucji opon. Łatwość produkowania małych serii jest główną przyczyną istnienia tak ogromnej liczby azjatyckich marek. Chiński przedsiębiorca, jeśli tylko ma pod ręką komputer i trochę gotówki, może sprzedawać opony na całym świecie, nie widząc na własne oczy żadnej z nich.

Jakiś problem? Oczywiście, ponieważ tak łatwy dostęp do rynku zwiększa ryzyko nabycia produktu niewiadomego pochodzenia i niezbyt zaawansowanego technicznie, bez kompetentnej sieci obsługi.

A co z bezpieczeństwem?

Nawet jeśli nasza analiza opiera się na wiedzy i doświadczeniu inżynierów z naszego zespołu, świadomie nie podajemy nazw marek ani modeli konkretnych chińskich producentów, ponieważ nie mieliśmy jeszcze możliwości przeprowadzenia testów naukowych dających mierzalne wyniki.

Uderzającą cechą wspólną tych produktów jest dbałość o estetykę. Bieżniki opon są misternie dopracowane, umieszcza się na nich różne płomienie i inne tego rodzaju motywy. Zauważalne są też starania o wywoływanie wrażenia dynamiki. Opony chińskie są ładne, a ich wykończenia bez zarzutu.

Lecz z technicznego punktu widzenia ich obraz przedstawia się w znacznie ciemniejszych barwach. Występuje wiele niespójności świadczących o rzeczywistym braku wiedzy i doświadczenia, niektóre opony nie wykazują żadnego zaawansowania technicznego. W większości przypadków kluczowy jest aspekt estetyczny,

Konkretnie: niektórzy producenci proponują opony sportowe i zimowe z tą samą rzeźbą bieżnika, opony zimowe z klockami uniemożliwiającymi odprowadzanie wody oraz wieloma innymi nieprawidłowościami wprost obniżającymi poziom bezpieczeństwa. Oczywiście uwagi te dotyczą tylko wierzchołka góry lodowej, a przecież o jakości opony najbardziej decyduje część niewidoczna dla oka. Biorąc po uwagę samą rzeźbę bieżnika, trudno spodziewać się, że opony chińskie pozytywnie nas zaskoczą jakością mieszanki.

Zaznaczmy jednak, że niebezpiecznie i niesprawiedliwie byłoby z góry potępić wszystkie chińskie marki. Jakość niektórych z nich jest zupełnie przyzwoita.

Opona chińska z motywem flamefot. © : All rights reserved

Do kupienia, czy do wyrzucenia?

Najważniejszym kryterium jest bezpieczeństwo. Pod tym względem niewiele opon chińskich zasługuje na uznanie. A co z innymi parametrami?

Na pierwszy rzut oka, mając do wyboru oponę jednego z wielkich producentów za 100 euro i oponę nieznanej marki za 60 euro, łatwo połknąć haczyk, gdyż oszczędność jest znaczna. Cenę opony należy jednak rozumieć w szerszym kontekście, uwzględniając najważniejszą zmienną, czyli okres jej użytkowania. Jest to element, nad którym usilnie pracują wszyscy wielcy producenci. Biorąc pod uwagę fakt, że przewidywany przebieg większości opon dyskontowych zwykle nie jest znany, narażamy się na kupno produktu, który bardzo szybko się zużyje i trzeba będzie go wymienić.

Wiodący producenci optymalizują swoje opony jednocześnie pod względem wszystkich parametrów. Wymaga to wysokiego poziomu zaawansowania technologicznego, nieosiągalnego dla małych firm. Dlatego też łatwo można trafić na oponę o dobrej przyczepności na nawierzchni suchej, ale już nie na mokrej. Albo na oponę o długim czasie eksploatacji i fatalnym poziomie bezpieczeństwa.

Klienci nie mierzą ryzyka

Zaskakujące lecz prawdziwe - producenci tych egzotycznych opon mają swoich ambasadorów wśród pewnej grupy kierowców, zamieszczających na różnych forach internetowych pochlebne opinie o ich zaletach technicznych.

Jak to możliwe?

Zalety opon oceniane są na podstawie ogółu kryteriów, ich skuteczności i poziomu bezpieczeństwa na wszystkich typach nawierzchni. Dlatego też może się zdarzyć, że kierowca jeżdżący zawsze w podobnych warunkach (na przykład na nawierzchni suchej na autostradzie) będzie miał opony spełniające jego oczekiwania w tych właśnie warunkach. Tymczasem, gdyby ten sam kierowca musiał gwałtownie zahamować na nawierzchni mokrej, prawdopodobnie przekonałby się łatwo, jak bardzo jego opony są niebezpieczne.

Tytułem podsumowania

Jak mogliśmy stwierdzić u różnych chińskich producentów, bardzo wiele wytwarzanych przez nich opon nie posiada żadnej spójności technicznej. Czy były testowane? Czy są niebezpieczne? Jak się zachowują na nawierzchni mokrej? Czy będą spełniać wymagania nowego europejskiego systemu oceny? Nawet jeśli nie chcielibyśmy zbyt pochopnie potępiać tych opon we wszystkich ich aspektach, to musimy niestety wyrazić nasz sceptycyzm.

Ideą portalu rezulteo jest nakłanianie do inteligentnych zakupów, dlatego też, jeśli najważniejsze jest dla Ciebie kryterium finansowe, pamiętaj, że masz wybór - bezpieczeństwo i wysokie osiągi to zazwyczaj tylko kilkadziesiąt euro więcej w przeliczeniu na jedną parę opon. Wielu uznanych producentów oferuje produkty podstawowe o nieporównywalnie wyższym poziomie parametrów i rozsądnym stosunku jakości do ceny. Naszym celem nie jest sugerowanie takiej czy innej marki. Zachęcamy po prostu do przeprowadzenia przed zakupem opon dokładnej analizy, bo mają one przecież podstawowe znaczenie dla zachowania się Twojego samochodu i bezpieczeństwa jazdy.

Kilka słów wyjaśnienia na temat Qingdao:

Piękne portowe miasto Quingdao znane jest na świecie za sprawą piwa Tsingtao, tu także były rozgrywane regaty olimpijskie w 2008 roku. Mniej znane jest natomiast przemysłowe oblicze miasta i związane z nim problemy ekologiczne, na przykład jedno z największych na świecie skupisk alg, które zaatakowały wybrzeże.