Salony i wydarzenia motoryzacyjne - Michelin przedstawia model Energy Saver + podczas Targów Oponiarskich w Essen

Michelin przedstawia model Energy Saver + podczas Targów Oponiarskich w Essen

Wydarzenia Opublikowano 11-06-12 autor Mateusz

Wprowadzona na rynek w roku 2008, opona Michelin Energy Saver należy do najlepiej sprzedających się modeli na świecie we wszystkich kategoriach. Producent skorzystał z okazji, jaką był międzynarodowy salon oponiarski w niemieckiej miejscowości Essen, by przedstawić następcę tego modelu: Energy Saver +. Michelin obiecuje, że nowa opona zapewnia jeszcze więcej bezpieczeństwa, lepszą wytrzymałość oraz znaczniejszą oszczędność paliwa. Wkrótce dowiemy się czegoś więcej, ponieważ już za kilka dni odbędzie się oficjalna prezentacja Energy Saver + w Szwecji.

Opona michelin energy saver + fot. © : © rezulteo

Następczyni opony Energy Saver, jednego z najbardziej udanych produktów Michelin, jest wyczekiwana przez wszystkich profesjonalistów z branży oponiarskiej. Jak dotąd niewiele informacji przedostało się do prasy. Rąbka tajemnicy uchylono nieco w Essen w Niemczech, podczas otwarcia międzynarodowych targów oponiarskich, które rozpoczęły się 5 czerwca. Michelin udostępnił garść informacji dotyczących osiągów tej nowej opony, która ma znaleźć się na wyposażeniu głównych segmentów rynku samochodowego. W międzyczasie oczekujemy na oficjalną prezentację, która odbędzie się w Szwecji.

Data prezentacji Energy Saver + nie jest przypadkowa. Od 1 czerwca bowiem producenci mogą przedstawiać osiągi swoich opon zgodnie z kryteriami określanymi przez europejskie przepisy dotyczące obowiązkowych etykiet na oponach. Przypomnimy tylko, że nowe zasady mają na celu zapewnienie konsumentom dostępu do spójnych informacji dotyczących trzech parametrów opon: efektywności energetycznej, hamowania na mokrej nawierzchni oraz poziomu hałasu.

Osiągi

Efektywność energetyczna oraz bezpieczeństwo zawsze były atutami opon Energy Saver, a dzięki modelowi Energy Saver + Michelin pragnie udowodnić, że jest w stanie osiągnąć jeszcze więcej. Wyprzedzając wprowadzenie oznaczeń na oponach, które będą obowiązywać od listopada 2012 roku, producent przedstawił podczas targów w Essen oceny, jakie będą znajdować się na etykietach tych opon w punktach sprzedaży:

Etykieta osiągów Michelin Energy Saver +fot. © : © rezulteo

  • Efektywność paliwowa (wpływ na zużycie paliwa): B do C, w zależności od rozmiarów;
  • Bezpieczeństwo na mokrej nawierzchni: A;
  • Zewnętrzny hałas toczenia: 68 do 70 db, w zależności od rozmiarów, poziom 2 (zgodnie z przyszłą normą).

Technologie

Bieżnik opony michelin energy saver +fot. © : © rezulteo

  • Zoptymalizowany bieżnik: powierzchnia kontaktu z podłożem została zwiększona o 10%  w stosunku do modelu Energy Saver, co skutkuje lepszą przyczepnością.
  • Nowa mieszanka gumowa: Eco-Grip Compound zapewnia lepszą wymianę ciepła na poziomie molekularnym (a zatem słabsze nagrzewanie się opony), co przekłada się na oszczędność paliwa oraz wyższą żywotność opony (średnio 45 000 km)
  • Dodatkowa warstwa gumy: innowacyjne rozwiązanie pozwala zmniejszyć opór toczenia, a zatem również zużycie paliwa oraz emisję CO2. Zdaniem Michelin, oznacza to oszczędność 60 litrów paliwa przez cały okres użytkowania opony w stosunku do modelu Energy Saver.

Rozmiary

Nie znamy jeszcze całej gamy rozmiarów. Model Michelin Energy Saver + będzie dostępny w rozmiarze od 14 do 16 cali, z wysokością boku opony od 50 do 70, oraz indeksami prędkości T, H i V.