Nowe opony : aktualności producentów opon - Opona zimowa Nokian do BMW i3: wydajność energetyczna z oceną A

Opona zimowa Nokian do BMW i3: wydajność energetyczna z oceną A

Nowe opony Opublikowano 11-02-15 autor Mateusz

Firma Nokia łączy siły z BMW, by wyposażyć model i3 w pierwsze ogumienie zimowe z oceną A na etykiecie w zakresie efektywności energetycznej.

Bieżnik Nokian Hakkapeliitta R2 Nowa wersja Nokian Hakkapeliitta R2 z oceną A w zakresie oszczędności energii trafi do BMW i3 - fot. © : Nokian Tyres

Do BMW i3

Ogólnie rzecz biorąc, auta elektryczne są mniej skuteczne w czasie mrozów, ponieważ czas działania akumulatora jest wprost proporcjonalny do temperatury. Mimo to, samochody te mogą jeździć w każdych warunkach oraz posiadają własną gamę opon zimowych. Tak właśnie jest w przypadku BMW i3, auta miejskiego w 100 % napędzanego przez silnik elektryczny. W związku z tym, BMW i3 jest wyposażone w opony o dość szczególnym profilu: o szerokiej obręczy koła, lecz bardzo wąskim bieżniku.

 

fot. © :
 

Klasa energetyczna A

Nokian przedstawia nową wersję modelu Hakkapeliitta, opracowaną specjalnie pod kątem BMW i3.  Hakkapeliitta R2 umożliwia obniżenie oporów toczenia o 30 % w porównaniu z podobnymi produktami, które zastępuje. Stanowi to ważny atut dla zasięgu pojazdu. Opór toczenia jest tak niski, że opona uzyskała ocenę A na etykiecie w kategorii efektywności energetycznejto pierwszy taki przypadek w kategorii opon zimowych. Jeśli chodzi o parametry opony, zostały one poprawione we wszystkich warunkach drogowych.