Nowe opony : aktualności producentów opon - Nokian Weatherproof: nowy standard opon całorocznych?

Nokian Weatherproof: nowy standard opon całorocznych?

Nowe opony Opublikowano 22-04-15 autor Julien

Rynek opon całorocznych przeżywa prawdziwe poruszenie, a Nokian nie pozostaje obojętny wobec tego trendu. Weatherproof to nazwa nowych opon od finlandzkiego producenta, który obiecuje wysoki poziom bezpieczeństwa w każdych warunkach. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Nokian Weatherproof Ivalo Nokian Weatherproof w zimowych warunkach jest w swoim żywiole - fot. © : Nokian

Sytuacja ta nie umknie uwadze bacznych obserwatorów. Segment opon all seasons stanowi względnie nową gałąź tej branży. To kategoria produktów, od których niegdyś odwrócili się niektórzy producenci, a cieszą się niemałym uznaniem: Pirelli Cinturato All Season, Firestone Multiseason stanowią nowości na rynku i wywodzą się od opony zimowej, natomiast Michelin CrossClimate jest klasyfikowana jako opona letnia... przystosowana do użytku zimowego!

Nie jest zaskoczeniem, że producent uważany za wynalazcę opony śniegowej przedstawia swój nowy model Weatherproof jako wywodzący się od opony zimowej.

Nokian Weatherproof fot. © : Nokian

Szeroki wachlarz innowacyjnych technologii

Model Weatherproof przejął elementy strukturalne, takie jak karkas, od nowej opony WR D4. Zastosowano w nim bieżnik w kształcie litery V z szerokimi segmentami przeznaczonymi do zatrzymywania śniegu oraz ażurowe barki dla lepszego odprowadzania wody.
Mieszanka gumowa o podwójnej zawartości krzemionki jest, według firmy Nokian, jednym z najważniejszych elementów stanowiących o wszechstronności tej opony, która jest reklamowana jako uzyskująca równie dobre wyniki zarówno latem, jak i w zimie.
Opona była sprawdzana na skandynawskim torze testowym w Ivalo, gdzie mieliśmy okazję lepiej ją poznać, a także na torach wyścigowych w Niemczech i Hiszpanii. Podjęte przez producenta kroki odzwierciedlają jego chęć zaproponowania produktu wszechstronnego i dostosowanego do zmiennych warunków pogodowych.
Pierwsze przeprowadzone testy wykazały niezaprzeczalną konkurencyjność tego produktu względem konkurencji. Wkrótce podamy więcej szczegółów na ten temat.

Nokian Weatherproof na mokrej nawierzchnifot. © : Nokian

Dla kogo? Do jakich zastosowań?

Mimo, że model Weatherproof posiada oznaczenie 3PMSF świadczące o jego autentycznej sprawności w warunkach zimowych, nie powinien być traktowany jako opona zimowa. Podobnie jak inne opony całoroczne, ten model okazał się odpowiedni dla kierowców poruszających się w zróżnicowanych warunkach (sucha nawierzchnia, deszcz, błoto) i okazjonalnie po śniegu. W przypadku częstego poruszania się po śniegu, lepiej jest zaopatrzyć się w opony alpejskie lub nawet nordyckie.

Opona przeznaczona jest na rynek krajów Europy Środkowej, a dostępna w rozmiarach od 13 do 18 cali do samochodów osobowych, od 16 do 18 cali do aut typu SUV oraz od 14 do 16 cali do pojazdów dostawczych.

Według zapowiedzi, model zostanie wprowadzony na rynek jesienią 2015 roku.

 

Zdjęcia modelu Weatherproof w naszym albumie Flickr: