Nowe opony : aktualności producentów opon - Michelin CrossClimate: nareszcie na rynku!

Michelin CrossClimate: nareszcie w sprzedaa!

Nowe opony Opublikowano 01-05-15 autor Julien

Rynek opon, zazwyczaj dość skostniały, przeżywa obecnie prawdziwe poruszenie. Od początku roku wielu producentów zdecydowało się na wprowadzenie na rynek opon „wszechstronnych”, z czego niezaprzeczalnie najbardziej oczekiwany był model Michelin CrossClimate.

Premiera Michelin CrossClimate Nowa opona Michelin CrossClimate rewolucjonizuje rynek opon całorocznych - fot. © : Michelin

Za sprawą modeli Firestone MultiseasonNokian WeatherproofPirelli Cinturato All Season i Michelin CrossClimate, na rynku opon all season zawrzało. Trzeba jednak zauważyć, że w kwestii rozgłosu i widoczności, francuska opona nie ma sobie równych, a jej wprowadzenie na rynek było wydarzeniem naprawdę wyczekiwanym. Jest to sytuacja zupełnie logiczna, biorąc pod uwagę fakt, że CrossClimate jest bardzo obiecującą oponą, która ma za zadanie zaspokoić potrzeby wielu kierowcówchodzi bowiem o ogumienie letnie przystosowane do jazdy w zimie.

Przede wszystkim należy wyjaśnić, że model CrossClimate nie został stworzony po to, aby konkurować z prawdziwymi oponami zimowymi. Jest on przeznaczony dla kierowców, którzy okazjonalnie mają do czynienia ze śniegiem i którzy poruszają się w zróżnicowanych warunkach przez wszystkie cztery pory roku.

Aby sprostać takim specyficznym wymaganiom, Michelin postawił na dogłębny rozwój techniczny, szczególnie w przypadku mieszanki gumowej, która musi być zdolna do poprawnego funkcjonowania w szerokim zakresie temperatur. I udało się, użycie krzemionki pozwoliło na uzyskanie mieszanki, która pozostaje plastyczna nawet w niskich temperaturach, a jednocześnie nie jest zbyt elastyczna w warunkach letnich, co ma miejsce w przypadku opony zimowej.

W modelu CrossClimate zastosowano bieżnik kierunkowy, co bez wątpienia pozytywnie wpływa na trakcję i wzdłużną przyczepność na śniegu. Równowaga na poziomie osiągów pozwala na zaoferowanie jednolitego poziomu parametrów. Opona ta ma zapewniać bezpieczeństwo zarówno na suchej, jak i na mokrej lub zaśnieżonej nawierzchni. Z technicznego punktu widzenia, jest to nie lada wyzwanie. Nie zaniedbano przy tym efektywności energetycznej (stosunkowo niskie opory toczenia) ani trwałości opony, która - zgodnie z zapowiedziami - ma być podobna do tej, jaką cieszy się opona letnia typu Michelin Primacy 3.

Należy też zauważyć, że nowy model posiada oznaczenie 3PMSF (Three Peak Mountain Snowflake). Ten skrót, opracowany przez amerykańskich i kanadyjskich producentów, świadczy o prawdziwie zimowych właściwościach tej opony.

W trakcie naszego testu opony CrossClimate, byliśmy pozytywnie zaskoczeni, szczególnie w kwestii jej reaktywności. Precyzja opony na suchej nawierzchni jest taka sama, jaką zapewniają opony letnie, nie ma natomiast śladów tej lekkiej niestabilności, którą czasem odznaczają się opony zimowe. Jest ona precyzyjna i daje poczucie bezpieczeństwa
Nasz test na śniegu potwierdził, że ma niezaprzeczalny potencjał do tego zadania.
Tymczasem z niecierpliwością czekamy na dalsze wyniki testów porównujących ją z jej niedawno wprowadzonymi na rynek konkurentami, aby móc rzeczywiście ocenić jej osiągi i potwierdzić nasze pierwsze wrażenia.

 

Michelin CrossClimate będzie dostępny w sprzedaży od maja 2015 r. w rozmiarach od 15 do 17 cali. Jest przeznaczony do aut kompaktowych i sedanów. W nadchodzących miesiącach przewidziane jest rozszerzenie oferty o inne rozmiary, co pozwoli na zaopatrzenie większej ilości aut.