Nowe opony : aktualności producentów opon - Czy opony przyszłości będą automatycznie dostosowywać się do warunków jazdy?

Czy opony przyszłości będą automatycznie dostosowywać się do warunków jazdy?

Nowe opony Opublikowano 06-11-13 autor Maciej

Wyobraźmy sobie opony, które latem na trasie pozwolą bić rekordy szybkości, a jednocześnie sprawdzą się podczas wspinaczki po ośnieżonych przełęczach w trakcie zimowego wypadu na narty. Czy tak wszechstronny produkt może pojawić się w przyszłości na rynku? Według zespołu niemieckich naukowców odpowiedź brzmi: tak.

Ślady opon Niemieccy naukowcy pracują nad nową koncepcją opon, które będą zmieniać swoje właściwości w zależności od warunków jazdy - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Nie trzeba być specjalistą, by wiedzieć, że rodzaj używanych opon jest bezpośrednio związany z warunkami jazdy. Do jazdy przy dobrej, letniej pogodzie potrzebne są opony sprawdzające się w wysokich temperaturach. Z kolei zimą, w górach, należy założyć zestaw dostosowany do obciążeń związanych z dużo niższą temperaturą.

Jeśli decydujemy się bić rekordy szybkości, przydadzą się opony odpowiednie do jazdy sportowej.  Specjalistyczne ogumienie będzie z kolei niezbędne, jeśli zapragniemy pobawić się w mistrza kierownicy na oblodzonej nawierzchni. W takich warunkach nawet opony zimowe nie są w pełni skuteczne.

W zależności od warunków jazdy, do dyspozycji mamy bardzo wiele rodzajów opon. Oznacza to wysokie koszty, jeśli lubisz przygody i nie wahasz się prowadzić w różnych warunkach. A może istnieje inne rozwiązanie?

Naukowcy z uniwersytetu w Leipzig w Niemczech uważają, że tak. W kwietniu na targach w Hanowerze przedstawili koncepcję opony inteligentnej , która ma szanse okazać się sukcesem.

Dzięki zestawowi rozmieszczonych na oponie czujników, guma z której są one wykonane mogłaby samodzielnie zmieniać właściwości tak, aby jak najlepiej dostosować się do warunków jazdy. Parametry takie jak  temperatura lub rodzaj drogi (gruntowa, asfalt, śnieg itp.) byłyby analizowane w czasie rzeczywistym, co pozwoliłoby uzyskać właściwości produktu najlepiej dopasowane do warunków panujących na drodze.  Nowe rozwiązanie byłoby także bardzo interesujące pod kątem oszczędności paliwa.

Na papierze koncepcja prezentuje się genialnie. Pozostaje życzyć, by okazała się również technicznie wykonalna.  Naukowcy ze swej strony zapewniają, że prace nad nowymi oponami trwają i że złożono już wniosek patentowy. Ciekawe kiedy inteligentne opony o zmiennych właściwościach pojawią się na rynku?