Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Stabilna sprzedaż opon w 2017 r. z wyjątkiem letnich opon

Według stowarzyszenia ETRMA w 2017 r. globalna sytuacja na rynku opon była stabilna

Producenci opon Opublikowano 06-03-18 autor Yannick O'Conor

Stowarzyszenie European Tyre and Rubber Manufacturers’ Association (czyli ETRMA) opublikowało swój coroczny raport na temat sprzedaży opon w Europie. W branży rolniczej miał miejsce silny spadek, ale w innych sektorach sytuacja pozostaje stabilna.

Sprzedaż opon radialnych Jakie tendencje na rynku opon w 2017 r.? - fot. © : rezulteo

Lekki spadek sprzedaży opon osobowych

Organizacja ETRMA opublikowała swój coroczny raport na temat wyników sprzedaży należących do niej firm w Europie. Liczby przedstawione przez stowarzyszenie, do którego należą najważniejsi międzynarodowi producenci: Apollo, Bridgestone, Continental, Cooper, Goodyear, Hankook, Michelin, Nokian, Pirelli i Trelleborg, wykazują lekki spadek tegorocznej sprzedaży w stosunku do 2016 r. (-1%). W segmentach opon zimowych oraz oryginalnego wyposażenia odnotowano wzrost o 1%, jednak opony letnie sprzedawały się gorzej. Spadek sprzedaży wyniósł 4% w stosunku do ubiegłego roku, mimo że ostatni kwartał był raczej dobry (+1%).

 

Ciężarówki i motocykle trzymają poziom, sektor rolniczy zalicza spadek

W przypadku opon ciężarowych odnotowano praktycznie ten sam poziom sprzedaży, co w zeszłym roku, chociaż w ostatnim kwartale rynek odczuł globalny spadek (-6%). Mimo wszystko w 2017 r. opony ciężarowe z pierwszego wyposażenia sprzedawały się bardzo dobrze, co zaowocowało wzrostem o 7% w stosunku do 2016 r.

Całkowita sprzedaż opon do skuterów i motocykli w 2017 r. była dobra, zwiększając się o 2% w porównaniu do poprzedniego roku. Całościowe wyniki ostatniego kwartału nie były zbyt zadowalające ze względu na spadek o 1% w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. Tendencja ta nie miała jednak negatywnego wpływu na dynamikę całego segmentu, która pozostaje na niezłym poziomie.

Najgorsze wieści płyną z branży rolniczej, która odnotowała spadek sprzedaży o 10% w stosunku do danych z 2016 r. Katastrofalny koniec roku na poziomie -15% nie pomógł temu sektorowi. Należy odnotować silny wzrost importu opon rolniczych z krajów pozaunijnych: łącznie +13%, z czego Chiny +9% i Indie +7%. Udział tego ostatniego kraju w imporcie opon rolniczych do UE wynosi 40%.