Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Toyota C-HR z oponami komunikującymi się z samochodem

Toyota C-HR z oponami komunikującymi się z samochodem

Producenci opon Opublikowano 09-12-14 autor Maciej

CH-R jest przedstawicielem nowej generacji crossoverów od japońskiej Toyoty. Powstał z myślą o poszanowaniu środowiska naturalnego, dlatego też wszystkie jego aspekty zostały zoptymalizowane pod kątem maksymalnej efektywności. Pierwszą z nich są opony komunikujące się z samochodem!

Toyota i Goodyear na Targach motoryzacyjnych Toyota i Goodyear dostarczają wyposażenie do CH-R, samochodu o wyjątkowym potencjale w zakresie oszczędności energii - fot. © : Goodyear

Model CH-R znajduje się w wyjątkowo konkurencyjnym segmencie, w którym jest Nissan Qashqai czy Peugeot 3008 w związku z czym producenci skoncentrowali się na technologii, by wyróżnić się na tle konkurencji. Ten Crossover nadal znajduje się na etapie prototypu, lecz jest już uważany za następcę modelu RAV 4Toyota zapowiada „wrażenie sprawnej i interesującej jazdy”, precyzując przy tym, że wybrano napęd hybrydowy HSD. Prawdopodobnie będzie on oparty na napędach z modeli Auris i Prius.

 

Opona Goodyear na wyposażeniu Toyotyfot. © : Goodyear

Zastosowane rozwiązania technologiczne są innowacyjne i rewolucyjne. Przykładem są opony  opracowane wspólnie wraz z producentem Goodyear.


Opona ta nadal znajduje się na etapie prototypu, ale jej celem jest zapewnienie proaktywności w zakresie wydajności paliwowej pojazdu dzięki odzyskiwaniu energii kinetycznej. Nie wiadomo jeszcze czy będzie to odpowiednik systemu hamowania rekuperacyjnego (KERS) spotykanego w Formule 1, jednak jest wysoce prawdopodobne, że  opona będzie współpracować ze specjalnym urządzeniem. Nowe rozwiązanie ma na celu dostarczanie energii służącej jako paliwo do silnika elektrycznego.

Goodyear i opona rekuperacyjnafot. © : Goodyear

Nie wiemy jeszcze czy tego typu opona komunikująca się z samochodem trafi do sprzedaży, ani kiedy byłoby to możliwe. Jednak ta droga rozwoju otwiera nowe perspektywy w branży opon, wykraczające poza standardową funkcję zapewniania bezpieczeństwa.

Projekt tej opony jest w rozmiarze 255/50 R21 i nie jest jeszcze ukończony.