Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Pirelli tworzy ciche opony do Audi

Pirelli tworzy ciche opony do Audi

Producenci opon Opublikowano 26-07-13 autor Mateusz

Pragnąc odpowiedzieć na oczekiwania rynku samochodowego, Pirelli zaprojektowało specjalne opony, które umożliwiają zmniejszenie o połowę wewnętrznego hałasu toczenia. Jak na razie, producent zarezerwował swoją nową technologię dla kilku modeli najwyższej klasy Audi.

Audi RS6 Avant wyposażony w Pirelli Noise Cancelling System Audi RS6 Avant wyposażony w ciche opony z Pirelli Noise Cancelling System - fot. © : Audi

 

 Obniżenie hałasu toczenia, zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pojazdów, stanowi odpowiedź na oczekiwania rynku samochodowego. Spełnia ona również wymogi obowiązujących w Europie norm w zakresie ograniczania uciążliwego hałasu. Zewnętrzny hałas toczenia stanowi jeden z trzech kryteriów systemu etykietowania opon.  

Tendencja ta skłoniła Pirelli do zaprojektowania cichych opon w ramach partnerskiej współpracy z grupą Audi. Mediolańska firma opracowała specjalną technologię (Pirelli Noise Cancelling System), która pozwala obniżyć hałas odczuwany wewnątrz  pojazdu. Polega ona na umieszczeniu izolującej pianki wewnątrz opony w celu absorbowania rezonansu związanego z wibracjami struktury opony podczas jazdy.

Pianka izolacyjna Pirelli Noise Cancelling Systemfot. © : Pirelli

Zdaniem Pirelli, system pozwala obniżyć wewnętrzny hałas toczenia o 2 do 3 decybeli , w zależności do prędkości, co oznacza średnie obniżenie hałasu o 50%. 

 

Obecnie Pirelli posiada zaledwie dwa rozmiary przeznaczone do modeli wysokiej klasy firmy Audi :

>> 275/30ZR21 (98Y)XL PZero do Audi RS7
>> 285/30ZR21 (100Y)XL PZero do Audi RS6

Ciche opony posiadają znak PNCS (Pirelli Noise Cancelling System) na boku.