Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Nexen przedstawia swoją koncepcję ekologicznej opony filtrującej powietrze

Nexen Breathre: opona koncepcyjna, która oczyszcza powietrze

Producenci opon Opublikowano 15-06-18 autor Yannick O'Conor

Południowokoreański producent Nexen przedstawił na niemieckich targach The Tire Cologne swoją koncepcyjną oponę ekologiczną Breathre.

Nexen Breathre, opona ekologiczna Firma Nexen przedstawiła swoją oponę koncepcyjną na targach The Tire Cologne w Niemczech - fot. © : Nexen

Opona filtrująca powietrze

A gdyby tak w przyszłości opony oczyszczały powietrze? Po firmie Goodyear, która przedstawiła koncepcyjną oponę Oxygene w Genewie, kolej na markę Nexen: zaprezentowała ona swoją koncepcję Breathre. Ta innowacyjna opona, której nazwa powstała z połączenia słów „Breathe” (oddychać) i „Tire” (opona), ma w zamyśle jej twórców zmierzyć się z problemami środowiskowymi, a w szczególności z zanieczyszczeniem powietrza drobnymi cząstkami. Breathre składa się z wentylatora, filtra, wirnika i czujników LED, które umożliwiają działanie opony na wzór klasycznych urządzeń do oczyszczania powietrza. 

„Breathre proponuje nowy model w przemyśle, szczególnie w dzisiejszym świecie, w którym większość mieszkańców stref miejskich oddycha zanieczyszczonym powietrzem niespełniającym wymogów norm Światowej Organizacji Zdrowia (WHO)” – powiedział podczas prezentacji projektu John Bosco Kim, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży w firmie Nexen Europe. „Jesteśmy dumni, mogąc pokazać światu naszą oponę przyjazną dla środowiska i mamy nadzieję, że będziemy mogli kontynuować pracę nad kolejnymi innowacjami, które przyczynią się do tworzenia bardziej zrównoważonej przyszłości”.

Opona Nexen Breathre spotkała się z pozytywnym przyjęciem. Została zaprezentowana nieoficjalnie, jednak była już finalistką konkursu „International Design Excellence Awards” (IDEA) w 2017 r., otrzymując jedną z najbardziej prestiżowych nagród w świecie designu.