Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Michelin prezentuje swoją oponę koncepcyjną Vision

Michelin prezentuje swoją oponę koncepcyjną Vision

Producenci opon Opublikowano 24-06-17 autor Yannick O’Conor

Michelin przedstawiło w Montrealu, przy okazji światowego szczytu poświęconego zrównoważonej mobilności „Movin’On 2017”, nową oponę koncepcyjną „Vision”.

Michelin_Vision Opona koncepcyjna Vision marki Michelin będzie pozbawiona powietrza, biodegradowalna i będzie mogła dostosowywać się do potrzeb. - fot. © : Michelin

Innowacje chroniące środowisko i gospodarkę obiegową

Michelin postawiło sobie ambitny cel: zaoferować nam oponę bez powietrza, z możliwością recyklingu, komunikującą się z samochodem, ale przede wszystkim z bieżnikiem dostosowującym się do potrzeb! Jej prezentacja wypadła bardzo obiecująco. Światowe forum zrównoważonej mobilności było idealnym miejscem, w którym francuski producent mógł udowodnić, jak ważną kwestią jest dla niego zrównoważona mobilność.

Vision to modelowe zastosowanie know-how, stworzony dzięki kreatywności, woli oraz pasji naszych inżynierów, podkreśla prezes Michelin, Jean-Dominique Senard. – To również niezwykle wartościowa koncepcja, która promuje gospodarkę obiegową, kategorycznie odrzuca zaprogramowane zużycie oraz stawia na pozytywne technologie. Vision to więcej niż tylko marzenie naukowców, to rzeczywistość w zasięgu ręki za sprawą rozwiązań technologicznych rozwijanych już w naszych laboratoriach. Warto odnotować, że koncepcja ta wymagała złożenia 19 wniosków patentowych.

Opona, która dostosowuje się do warunków

Opona koncepcyjna Michelin Vision to pierwsze ogumienie na świecie zdolne dostosowywać rysunek bieżnika do drogi.

Interfejs powiązany z samochodem pozwala kierowcy wybrać cel podróży oraz określa rodzaj opon, które będą potrzebne w zależności od rodzaju drogi. W razie potrzeby zmiany typu ogumienia, interfejs kieruje kierowcę do niezależnej drukarki 3D, aby móc dodać warstwę gumy umożliwiającą dostosowanie rysunku bieżnika do warunków klimatycznych. 

Wewnętrzna, pęcherzykowa struktura bez powietrza, zapewnia nośność i gwarantuje bezpieczną jazdę. Co oczywiste, dzięki swojej strukturze opona nie będzie mogła ani pęknąć, ani zostać przebita. Vision jest w 100% biodegradowalna i może zostać poddana recyklingowi.

Zobacz wideo z nową oponą koncepcyjna Michelin Vision: