Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Michelin angażuje się w wyścigi Formuły E, by stworzyć oponę przyszłości

Michelin angażuje się w wyścigi Formuły E, by stworzyć oponę przyszłości

Producenci opon Opublikowano 05-12-14 autor Mateusz

Przez pewien czas zapowiadało się na powrót Michelin do Fomuły 1. Jednakże francuski producent postawił na Formułę E, dyscyplinę pełną wyzwań i umożliwiającą wyciągnięcie ważnych wniosków, które można później wykorzystać bezpośrednio w oponach drogowych.

Prezentacja Michelin Formuła E Michelin tworzy nową jakość ogumienia za sprawą wyścigów pojazdów elektrycznych w Formule E - fot. © : Michelin USA

Formuła E to historyczny zwrot w wyścigach samochodowych oraz w działalności Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Energia elektryczna nigdy nie była tak mocno promowana w sportach wyczynowych. Zwrot ten stanowi poważne wyzwanie dla zespołów, które muszą nauczyć się wykorzystywać nowe rozwiązania technologiczne. Kierowcy muszą bowiem przyzwyczaić się do całkowicie odmiennego sposobu działania, do którego dostosować się musi także producent, w tym wypadku Michelin.

Salon Michelin Formula Efot. © : Michelin USA
W związku ze specyfiką silnika elektrycznego (inny rozkład ciężkości, moment obrotowy znacznie różniący się od silnika spalinowego, rozmiary) w przypadku Formuły E firma Michelin musiała stworzyć oponę odpowiadającą niekonwencjonalnej specyfikacji auta.
Oponę będącą owocem tych starań ochrzczono mianem Michelin Pilot Sport EV. Dostępna w rozmiarze 245/40 R18 jest na wyposażeniu wszystkich aut biorących udział w mistrzostwach.
Miejski format tych wyścigów połączony z kwestią trwałości to aspekty, dzięki którym Michelin będzie mogło czerpać doświadczenie w celu ulepszania opon do aut osobowych.