Wydarzenia organizowane przez producentów opon - IntelliGrip Urban: kolejna opona koncepcyjna Goodyear

IntelliGrip Urban: kolejna opona koncepcyjna Goodyear

Producenci opon Opublikowano 12-03-17 autor Yannick O’Conor

Po zaprezentowaniu nowej wersji opony sferycznej Eagle 360, marka Goodyear zaskakuje kolejnym nieoczekiwanym pomysłem. IntelliGrip Urban to opona, przeznaczona do flot miejskich samochodów elektrycznych, a także zapowiedź nieodległej przyszłości.

Goodyear_Intelligrip_Urban_Top Opona koncepcyjna IntelliGrip Urban marki Goodyear jest wyposażona w wewnętrzne czujniki - fot. © : Goodyear 2017

Goodyear i opony koncepcyjne: to naprawdę udany duet! Po eksperymentalnym Eagle 360 amerykański gigant prezentuje model IntelliGrip Urban. Na pierwszy rzut oka ta opona o raczej klasycznym wyglądzie, mająca prezentować najbliższą przyszłość marki, nie wygląda na niezwykły wynalazek. Jest przeznaczona do autonomicznych pojazdów elektrycznych, a dzięki specjalnym czujnikom może działać bardziej inteligentnie.

Będzie wspomagać działanie systemów kontroli pojazdów autonomicznych oraz poprawi bezpieczeństwo pasażerów, analizując drogę oraz warunki meteorologiczne. Informacje te zostaną zebrane i przekazane bezpośrednio do systemu informatycznego pojazdu, który będzie mógł zoptymalizować swoją prędkość, hamowanie, przyczepność oraz stabilność, komunikując się z innymi pojazdami.

Lepsze zarządzanie oponą

Nawet jeśli IntelliGrip nie naprawi się sama, będzie mogła ostrzec użytkownika o ewentualnym problemie jeszcze zanim on wystąpi dzięki konserwacji zapobiegawczej. To rozwiązanie „wszystko w jednym”, które pozwala skuteczniej zarządzać flotą, redukując koszty eksploatacji za sprawą większej trwałości.

„Wysoki i prosty” kształt zapewnia niższe opory toczenia, co przekłada się na większy zasięg pojazdów elektrycznych, a także zmniejsza ryzyko aquaplaningu. Specjalny design pozwolił inżynierom Goodyear zredukować liczbę rowków, co zapewnia jeszcze wyższa trwałość, redukując jednocześnie poziom hałasu. Według amerykańskiego producenta, model Intelligrip Urban zapewni optymalną przyczepność zarówno latem, jak i zimą.