Wydarzenia organizowane przez producentów opon - IntelliGrip: ogumienie marki Goodyear do pierwszych autonomicznych samochodów

IntelliGrip: ogumienie marki Goodyear do pierwszych autonomicznych samochodów

Producenci opon Opublikowano 23-03-16 autor Alexandre Lenoir

Bezpieczeństwo jest jednym z największych wyzwań stojących przed motoryzacją autonomiczną. Przedstawiona podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Genewie opona IntelliGrip marki Goodyear oferuje rozwiązania technologiczne, które starają się na nie odpowiedzieć.

Nowa opona Goodyear: IntelliGrip IntelliGrip: nowa opona Goodyear może trafić na wyposażenie pierwszych samochodów autonomicznych. - fot. © : Goodyear 2016

Dzięki bieżnikowi wyposażonemu w czujniki zdolne ocenić warunki jazdy (pogoda, jakość podłoża itp.) oraz kontrolować stan ogumienia (np. poziom zużycia), opona przesyła dane do komputera pokładowego, by mógł on dostosować manewry lub podjąć działania zapobiegające niebezpiecznym sytuacjom. Np. w razie deszczu prędkość auta będzie mogła zostać automatycznie zredukowana, a siła hamowania dostosowana do panujących warunków.

Wewnętrzny czujnik Goodyear IntelliGripfot. © : Goodyear 2016

Amerykański producent Goodyear prowadził liczne konsultacje z producentami aut, we współpracy z firmą Huf wytwarzającą czipy elektroniczne zintegrowane z oponą Intelligrip.

Władze dużych metropolii, które wypowiadały się na ten temat podczas Światowego Forum Ekonomicznego, uważają, że pierwsze generacje w pełni autonomicznych aut mogą pojawić się na naszych drogach w ciągu najbliższych dziesięciu lat.