Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Goodyear TripleTube: opona „trzy w jednym”, w której nie zabraknie powietrza

Goodyear TripleTube: opona „trzy w jednym”, w której nie zabraknie powietrza

Producenci opon Opublikowano 22-04-16 autor Alexandre Lenoir

Dzięki trzem komorom, które nabierają i spuszczają powietrze w zależności od nawierzchni oraz warunków pogodowych, TripleTube dostosuje się do każdej sytuacji.

Goodyear TripleTube Rzut oka na innowacyjny bieżnik opony TripleTube od firmy Goodyear - fot. © : Goodyear

Rola elektroniki w innowacjach samochodowych jest obecnie trudna do przecenienia i może stanowić nawet 90% wartości całej inwestycji. Jednak elektronika czasem znajduje się tam, gdzie byśmy się tego nie spodziewali. Świadczy o tym projekt TripleTube zaprezentowany przez Goodyear w trakcie Targów Motoryzacyjnych  w Genewie.

Bieżnik tej opony składa się z trzech różnych części i trzech komór, zdolnych do dynamicznego nabierania i spuszczania powietrza w zależności od profilu jezdni oraz warunków pogodowych, jakie spotka na swojej drodze.
W normalnych warunkach użytkowania, opona ustawiona jest w pozycji Eko/Bezpieczeństwo. Szeroka powierzchnia styku z podłożem zapewnia dobrą jakość hamowania, a zwiększona sztywność pozwala na obniżenie oporów toczenia i sprzyja mniejszemu zużyciu paliwa.
W trybie sportowym opona przyjmuje stożkowy kształt, który sprzyja hamowaniu, natomiast w trybie „mokra nawierzchnia”, powietrze jest przekierowane do środkowej części opony, co zapobiega tworzeniu się warstwy wody, prowadzącej do zjawiska aquaplaningu.

Jest to system podobny do balastowego, który za pomocą pompy przemieszcza powietrze według potrzeb. W celu pobrania informacji o warunkach panujących na drodze, opona komunikuje się z niektórymi podzespołami samochodu. Na przykład, włączenie szybkiego trybu wycieraczek uruchomi tryb Bezpieczeństwa.

Oprócz tego, opona ta prezentuje również inne innowacyjne rozwiązania opracowane przez firmę Goodyear, w tym skład gumy bazującej na krzemionce, uzyskanej z popiołu z łusek ryżu.

Na chwilę obecną, Goodyear nie zamierza wprowadzić projektu TripleTube na rynek.