Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Goodyear Efficient Grip Performance: nasz test na torze

Goodyear EfficientGrip Performance: nasz test na torze

Producenci opon Opublikowano 18-04-13 autor Paweł

Firma Goodyear zaprosiła nas na swój tor testowy w miejscowości Mireval (w pobliżu Montpellier) w celu przeprowadzenia testów opony EfficientGrip Performance oraz porównania ich z osiągami konkurencyjnych modeli na mokrej nawierzchni.

Essai EfficientGrip Performance Test opony EfficientGrip Performance - fot. © : Goodyear

Jazda na mokrej nawierzchni: absolutna łatwizna

Goodyear zaproponował nam najpierw test na mokrym torze (stały i regulowany poziom wody) za wykorzystaniem dwóch aut  VW Golf VII: jedno wyposażone w opony  EfficientGrip Performance, a drugie w konkurencyjne opony, również z oceną A na etykiecie w kategorii hamowania na mokrej nawierzchni.

Test wykazał przewagę modelu EfficientGrip Performance, który niespodziewanie łatwo radził sobie z mokrą nawierzchnią. Opona wykazała, że jej zachowanie jest pewne przewidywalne, a ona sama charakteryzuje się doskonale wyważoną przyczepnością między dwoma osiami. Wynik:  neutralne zachowanie , które nie przyczynia się ani do podsterowności (uciekający przód auta), ani też nadsterowności (uciekający tył). 

Wrażenia te potwierdzają wyniki uzyskane przez ekspertów niezależnego laboratorium badawczego TÜV SÜD. Według testów przeprowadzonych przez nich na tej samej trasie, EfficientGrip Performance jest średnio o 2,5 sekundy szybszy od konkurencji.

Jazda na suchej nawierzchni

Goodyear EfficientGrip Performancefot. © : Goodyear

Drugim autem, które Goodyear powierzyło nam był Mercedes klasy A 200 o mocy 156 KM. Kręty i trudny technicznie, tor w Mireval stanowi doskonałe miejsce, by wypróbować ogumienie pod takimi względami, jak  zmiana kierunku,  motoryczność czy też stabilność. Mogliśmy sprawdzić dzięki temu wpływ optymalizacji karkasu oraz mieszanki gumowej na zachowanie na drodze, zwłaszcza pod względem precyzji oraz reaktywności.

W tych ekstremalnych warunkach, EfficientGrip Performance stanowi jedność z układem jezdnym. Opony zachowują się neutralnie, a samochodu nie dotyka zjawisko podsterowności lub nadsterowności. Uwagę zwraca też doskonała precyzja jazdy oraz poczucie całkowitego bezpieczeństwa.

Więcej zdjęć: 
w serwisie Flick'r

Aby umożliwić Państwu obserwację tego testu, wykonaliśmy nagranie wideo dzięki telemetrii. Proszę porównać szczególnie zdolność do skręcania pojazdu z ruchami kierownicy.

Przeczytaj również

>> EfficientGrip Performance: ceny
>> EfficientGrip Performance: konkurencja
>> EfficientGrip Performance: rozmiary
>> Opona turystyczna z oceną B i A na etykiecie