Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Goodyear BH03: opona, która wytwarza prąd

Goodyear BH03: opona, która wytwarza prąd

Producenci opon Opublikowano 27-04-16 autor Alexandre Lenoir

Wyzwania postawione przez samochód elektryczny pobudzają wyobraźnię całego samochodowego świata. W firmie Goodyear, opona koncepcyjna BH03 przetwarza odksztacenia powstające podczas toczenia w energię elektryczną.

Opona koncepcyjna Goodyear BH03 Goodyear wprowadza na rynek innowację w zakresie pneumatyki dzięki oponie koncepcyjnej BH03, która potrafi przekształcić energię słoneczną w prąd - fot. © : rezulteo

W jaki sposób zwiększyć zasięg samochodów elektrycznych bez zbędnego obciążania ich akumulatorami? Producent Goodyear również zastanawia się nad odpowiedzią na to powracające pytanie. A gdyby tak część energii niezbędnej do zasilenia auta i utrzymania poziomu naładowania pochodziła z opon?

Goodyear i jego nowy wynalazek BH03fot. © : rezulteo
Podczas Międzynarodowego Salonu Motoryzacyjnego 2015 w Genewie, Goodyear przedstawił swoją oryginalną koncepcję opon zdolnych do wytwarzania energii. W czasie jazdy opona BH03 zamienia odkształcenia wytwarzane podczas toczenia w energię elektryczną za sprawą użycia materiału piezo-elektrycznego. Z kolei podczas postoju  ultraczarny materiał powłoki termoelektrycznej zamienia ciepło energii słonecznej w prąd.  

Opona ta została stworzona w luksemburskich laboratoriach Goodyeara i oferuje także inne, bardziej oczekiwane rozwiązania ze strony producenta. Na przykład, wewnętrzna struktura opony składa się z sieci w trzech rozmiarach, co pozwala na udźwignięcie ciężaru pojazdu nawet w przypadku przebicia opony. Dodatkowo bieżnik jest wyposażony w rowek, który ogranicza zjawisko aquaplaningu oraz wykorzystuje technologię zdolną do minimalizowania poziomu hałasu podczas jazdy. Mimo że projekt BH03 nie jest przeznaczony do komercyjnej sprzedaży, Jean-Pierre Jeusette, dyrektor generalny w centrum innowacji Goodyear w Luksemburgu, wyjaśnia: „Jesteśmy przekonani, że ta opona stanie się źródłem inspiracji i że związane z nią odkrycia naukowe znajdą swoje zastosowanie w dalszym rozwoju".