Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Goodyear prezentuje model Eagle 360 Urban podczas targów motoryzacyjnych w Genewie

Eagle 360 Urban: nowa wersja opony koncepcyjnej marki Goodyear

Producenci opon Opublikowano 11-03-17 autor Yannick O’Conor

Z okazji Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie, firma Goodyear zaprezentowała futurystyczną inteligentną oponę koncepcyjną: model Eagle 360 Urban, zaprojektowany na podstawie ubiegłorocznego prototypu.

Eagle_360_Urban_slick Sferyczna opona koncepcyjna Eagle 360 Urban może dostosować się do wszelkich warunków - fot. © : Goodyear 2017

Przyszłość bliższa i dalsza

Jeśli chodzi o innowacje, Goodyear nie zamierza zwalniać tempa. Po zaprezentowaniu modelu Eagle 360 w ubiegłym roku, amerykański producent zaskakuje wersją Urban. Tym razem oprócz sferycznego kształtu otrzymujemy kolejną nowość – sztuczną inteligencję.

Chociaż model ten nie wyszedł jeszcze poza fazę prototypu, możemy już zacząć powoli przyzwyczajać się do myśli, że technologie wykorzystane w modelu 360 będą powszechnie stosowane w przyszłości. Firma Goodyear doskonale zdaje sobie z tego sprawę, dzięki czemu po raz kolejny jest jedną z atrakcji Międzynarodowego Salonu Samochodowego w Genewie. Opona przeznaczona do aut autonomicznych jest wyposażona w sztuczną inteligencję oraz powłokę bionicznej gumy dostosowującej się do drogi.

Opona na każde warunki

Model Eagle 360 Urban, przeznaczony do coraz bardziej inteligentnych pojazdów, będzie częścią „układu nerwowego” pojazdu. Opona wydrukowana na drukarce 3D z wyjątkowo elastycznego polimeru będzie mogła zbierać różne dane dotyczące otoczenia, takie jak stan drogi czy warunki meteorologiczne, oraz przekazywać je do systemów nawigacyjnych. Dzięki natychmiastowemu przetwarzaniu informacji, opona bioniczna będzie mogła się rozszerzać lub zwężać, w zależności od warunków, a powierzchnia styku ogumienia z podłożem będzie ulegać zmianie. Na suchej drodze bieżnik będzie gładki, a na mokrej – rowkowany. Zgodnie z planami Goodyear w zakresie Internetu Rzeczy, model Eagle 360 Urban jest w stanie szybko dostosowywać się do zmian sytuacji, a także do ewolucji „mobilności na żądanie” dla flot i użytkowników. Dzięki łączności z innymi pojazdami, a także infrastrukturą, systemami informacji drogowych oraz zarządzania mobilnością, inteligentna opona Goodyear będzie zbierać w czasie rzeczywistym informacje na temat otoczenia oraz dostosowywać swoje reakcje do panujących warunków.

Eagle_360_Urban_deszczfot. © : Goodyear 2017

To jednak nie jedyna obietnica Goodyear: opona będzie mogła również naprawić się automatycznie, bez potrzeby zatrzymywania auta! Wystarczy, że czujniki zlokalizują przebicie opony, by rozpocząć proces. Opona obraca się wówczas, by zmienić powierzchnię styku z podłożem. Dzięki temu uszkodzone miejsce będzie oszczędzane, co umożliwi działanie reakcji chemicznej i naprawę.

Obejrzyj materiał wideo z prezentacją modelu Eagle 360 Urban na kołach koncepcyjnego pojazdu zaprojektowanego przez francuską szkołę designu ISD RUBIKA