Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Dunlop Sport Maxx Race: test za kierownicą Audi R8 V10

Dunlop Sport Maxx Race: test za kierownicą Audi R8 V10

Producenci opon Opublikowano 27-03-12 autor Mateusz

Firma Dunlop oddała do naszej dyspozycji doskonałe Audi R8 V10, by umożliwić nam sprawdzenie zalet swej nowej hipersportowej opony. Przeprowadziliśmy szybki test na torze Ascari w Andaluzji. Pomimo, że nie mieliśmy wiele czasu, zdołaliśmy wyrobić sobie opinię na temat temperamentu tej wyjątkowej opony

Audi R8 V10 Opona Dunlop Sport Maxx Race fot. © : All Rights Reserved

Model Sport Maxx Race ujrzał światło dzienne przy okazji prezentacji Sport Maxx RT, sportowej opony Dunlopa, na wspaniałym torze Ascari w pobliżu hiszpańskiej Malagi.

Aparatura testowa

  • Pojazd: Audi R8 V10, 525 koni.
  • Opony (AV/AR): 235/35 ZR 19 (91Y) XL i 305/30 ZR 19 (102Y) XL.
  • Trasa: 6 okrążeń północnej pętli toru Ascari (2 przebiegi) oraz chrzest bojowy z udziałem pilota testowego firmy Dunlop.

Audi R8 V10 Opona Dunlop Sport Maxx Racefot. © : All Rights Reserved

Miejsce testów nie zostało wybrane przypadkowo. Północna pętla toru Ascari zawiera techniczne zakręty, powolne i szybkie, o zaskakującej różnicy poziomów. To trudna trasa zarówno z punktu widzenia mechanika, jak i kierowcy.

Pierwsze zakręty pozwoliły nam docenić charakterystyczną reaktywność i sztywność tego typu opon. Od razu widać doskonałe zespolenie pojazdu z oponami.

Promienie skrętu kół są mniejsze, kierowanie charakteryzuje się dobrym wyczuciem, co umożliwia precyzyjne wejście w zakręt. Jeśli chodzi o hamowanie, podczas przyspieszania lub na szerokich i szybkich zakrętach, opona doskonale radzi sobie z obciążeniami mechanicznymi.

Po zakończeniu testu, usiedliśmy obok kierowcy testowego, który z wyraźną przyjemnością szukał granic przyczepności tego ogumienia. Ten niesamowity pokaz umiejętności pozwolił nam sobie wyobrazić niezwykle wysoką prędkość jazdy, którą można utrzymywać na drodze, gdy tylko pozna się dobrze opony, trasę i samochód.

Z całą pewnością ten szybki test nie upoważnia nas do klasyfikowania Sport Maxx Race w kategorii opon wyścigowych homologowanych do jazdy drogowej, jednak z całą pewnością pokazuje, że hipersportowa opona od Dunlopa dysponuje poważnymi argumentami, by zająć miejsce wśród konkurencji.

Przeczytaj również:

1. Dunlop Sport Maxx Race: opona wyścigowa do jazdy po drodze (albo na odwrót)
2. Dunlop Sport Maxx Race: technologia
3. Dunlop Sport Maxx Race: rozmiary