Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Dunlop Chip In Tire: opona komunikująca się z autem

Dunlop Chip In Tire: opona komunikująca się z autem

Producenci opon Opublikowano 30-03-14 autor Mateusz

Producent opon Dunlop wykorzystał tegoroczne Salon Samochodowy w Genewie do przedstawienia zadziwiającej technologii o ogromnym potencjale rozwojowym.

Wewnętrzny czujnik opony Dunlop Dunlop opracowało oponę, która może przekazywać kierowcy informacje dotyczące bezpieczeństwa oraz potrzeby konserwacji. - fot. © : Dunlop

Opona koncepcyjna, która komunikuje się z autem 

Podobnie jak inni producenci, także firma Dunlop nie przybyła z pustymi rękami na Salon Samochodowy 2014 w GenewieSpecjalista od opon o wysokich osiągach przedstawił niespotykaną dotąd koncepcję opony wyposażonej w bardzo oryginalne rozwiązanie techniczne: opona posiada bowiem czujnik opracowany we współpracy ze specjalistami z niemieckiej firmy Huf. Posiadający niezależne źródło zasilania czujnik gwarantuje bezpośrednie połączenie między ogumieniem oraz komputerem pokładowym samochodu, pozwalając zoptymalizować interakcję między oponami oraz układami bezpieczeństwa czynnego pojazdu.

Opona Dunlop z czujnikiemfot. © : rezulteo

Lepsze hamowanie 

System umożliwia przesyłanie do pojazdu wszelkich informacji w zakresie ciśnienia, temperatury, a nawet danych identyfikacyjnych. Celem jest  uzyskanie jak najwyższej synergii oraz poprawa ogólnej skuteczności samochodu i ogumienia. Dzięki temu, udało się skrócić drogę hamowania przy korzystaniu z systemu ABS, który może teraz dostosować swoje reakcje do warunków, co przekłada się na optymalne osiągi na drodze. Współpraca z nowym czujnikiem mogłaby również pozytywnie wpłynąć na działanie systemu ESP. Krótko mówiąc, nowy wynalazek może zwiększyć poziom bezpieczeństwa wszystkich kierowców. Pozostaje pytanie, kiedy ta technologia trafi do produkcji seryjnej: póki co, została zaimplementowana jedynie w eksperymentalnym modelu Sport Maxx RTJednakże, inżynierowie firmy Dunlop wydają się być pewni, że trafi ona na rynek w perspektywie średnioterminowej.