Wydarzenia organizowane przez producentów opon - Spółki zależne należące do dużych grup producentów: kim są właściciele marek opon?

Do jakich grup producentów opon należą poszczególne marki?

Producenci opon Opublikowano 02-11-17 autor Yannick O'Conor

Rynek opon jest zdominowany przez 5 wielkich grup producentów: Michelin, Bridgestone, Continental, Goodyear/Dunlop oraz Pirelli. Grupy te nie składają się wyłącznie z marek o tej samej nazwie, należą bowiem do nich również inne przedsiębiorstwa. Oto mały przegląd, który pozwoli naszym czytelnikom dowiedzieć się kto jest kim w branży!

Grupa marki fot. © : Crédits photos - © istockphoto

Grupa Michelin

BFGoodrich: amerykańska firma założona w roku 1870 w Akron (w tym samym mieście, co Goodyear). Ten specjalista od aut z napędem 4x4 oraz wyścigów samochodowych dołączył do francuskiej grupy w 1990 roku.

Kleber - marka powstała w 1911 roku w Paryżu w warsztatach BF Goodrich. Należy do grupy Michelin od 1981 roku.

Riken - japoński producent z tradycjami sięgającymi 1958 roku, należy o grupy Michelin od 1992 roku.

Kormoran: polska marka oferująca opony o dobrej jakości w stosunku do ceny. Dołączyła do grupy Michelin na początku XXI wieku.

Tigar - spółka zależna Michelin od 2005 r., 4 lata później francuska grupa weszła w posiadanie 100% jej udziałów. Ta serbska firma powstała w zakładzie Pirot i produkuje opony pod własną marką, jak również dla spółek Riken i Kormoran.

Uniroyal - marka wykupiona przez Michelin w 1990 w ramach operacji odzyskiwania BF Goodrich. Drobny szczegół: w Europie Uniroyal należy do grupy Continental. Michelin zajmuje się produkcją opon Uniroyal wyłącznie na rynek Ameryki Północnej.

Inne marki należące do tej samej grupy: Stomil Olsztyn (spółka macierzysta Kormorana), Taurus, Warrior, Orium...

Continental AG

Uniroyal - należy do Michelin w Ameryce Północnej, ale europejski oddział tej marki jest częścią grupy Continental (od 1997 roku).

General Tire - ta amerykańska marka, specjalizująca się w oponach do SUV-ów oraz aut 4x4, dołączyła do grupy Continental w 1987 roku.

Semperit - spółka założona w 1824 w Austrii, w miejscu powstania pierwszej fabryki opon w Europie. Od 1985 r. jest częścią grupy Continental.

Barum - marka ciesząca się doskonałą renomą w Czechach, skąd się wywodzi. Powstała w 1945 roku, od 1992 należy do niemieckiej grupy.

Inne marki należące do tej samej grupy: Gislaved, Viking, Euzkadi, Matador, Mabor, Sime.

Bridgestone

Firestone - amerykańska marka, bardzo popularna po drugiej stronie Atlantyku. Utworzona w 1900 r., należy do Grupy Bridgestone od 1988 r.

Nokian - firma specjalizująca się w oponach zimowych. Założona w 1904 r. w Finlandii, wcześniej była własnością Nokii (tak, chodzi o słynnego producenta telefonów). Bridgestone zostało jej akcjonariuszem większościowym po odkupieniu udziałów od giganta telekomunikacyjnego, który zmienił strategię.

Lassa - założona przez turecką grupę Sabanci w 1974 r., zmieniła nazwę na Brisa w okresie połączenia z Bridgestone. Marka założyła spółki joint venture z japońskim gigantem.

Uniroyal - Tak, znowu oni! Prawa do dystrybucji produktów tej marki na terenie Australii należą do Bridgestone.

Inna marka należąca do tej samej grupy to Dayton.

Goodyear

Dunlop - W 1999 roku, dzięki utworzeniu spółki joint venture przez Sumitomo i Goodyear, dwie grupy połączyły siły, by prowadzić dystrybucję produktów marki Dunlop na całym świecie. Goodyear odkupiło później udziały Sumitomo, by zostać wyłącznym dystrybutorem marki Dunlop w Europie i w Ameryce Północnej. W innych krajach (Turcja, Rosja, kraje azjatyckie) Sumitomo nadal jest właścicielem Dunlop.

Sava - słoweńska marka utworzona w 1948 r. Należy do grupy Goodyear od 1998 roku.

Fulda - ta niemiecka marka, założona w fabryce o tej samej nazwie w 1900 roku, należy do grupy Goodyear od 1962 roku.

Inne marki należące do tej samej grupy: Debica, Douglas, Kelly, Fierce, Lee.

Pirelli

CEAT - założona w 1924 w Turynie przez Virginio Bruni Tedeschiego, dziadka piosenkarki, modelki i byłej pierwszej damy Francji, czyli Carli Bruni-Sarkozy. CEAT przeprowadził się do Indii, gdzie został odsprzedany grupie Pirelli i 1970 roku.

Metzeler - ta marka opon motocyklowych powstała w 1863 roku w Niemczech. Dołączyła do grupy Pirelli w 1986 r.

Inne grupy marek

Vredestein dołączył do indyjskiej grupy Apollo w 2009 r.

Hankook posiada wiele marek w swoim portfelu (Aurora, Kingstar, Rotex, Laufenn i inne).

Yokohama jest właścicielem takich marek jak Alliance, Galaxy i Mohawk.

Jeśli chodzi o Cooper Tires, grupa jest spółką macierzystą wielu innych firm, takich jak Avon, Dean, Mentor, Mastercraft, Definity, Roadmaster, czy Mickey Thompson. 

Warto odnotować, że Sumitomo, które przekazało grupie Goodyear dystrybucję produktów marek Dunlop w Europie, Ameryce Północnej i w Oceanii, zachowało prawa do tej marki w Azji, Afryce i Ameryce Południowej. Sumitomo ma również prawa do sprzedaży produktów Goodyear w Japonii oraz jest właścicielem marki Falken na świecie.