Przepisy dotyczące montażu i użytkowania opon - Ściągawka z obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących ogumienia w sezonie zimowym

Ściągawka z obowiązujących w Polsce przepisów dotyczących ogumienia w sezonie zimowym

Prawo Opublikowano 23-10-13 autor Paweł

Wraz ze spadkiem temperatur, warto odświeżyć sobie obowiązki kierowców w zakresie wyposażenia zimowego w Polsce.

Oznakowanie obowiązujące w okresie zimowym Opony zimowe nie są obowiązkowe w Polsce: przypomnienie obowiązujących przepisów krajowych - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Opony zimowe nie są obowiązkowe

Jak powszechnie wiadomo, jazda samochodem wymaga wyposażenia dostosowanego do pory roku. Zimą osiągi opon są znacznie słabsze ze względu na bardzo niskie temperatury oraz nawierzchnię, która często pokryta jest warstwą śniegu. Ze względów bezpieczeństwa naturalnym wyborem wydają się wówczas opony zimowe, ponieważ tylko one są w stanie prawidłowo spełniać swoje funkcje w niskiej temperaturze. Mimo to, w przeciwieństwie do niektórych krajów sąsiadujących opony zimowe nadal nie są obowiązkowe w Polsce. Zdecydowanie doradzamy jednak ich stosowanie w naszym kraju w okresie od listopada do marca.

Warto dodać, że w razie kolizji, brak opon zimowych może być interpretowany przez ubezpieczalnie jako "rażące niedbalstwo" właściciela samochodu i stanowić powód do niewypłacenia odszkodowania z AC. To dodatkowy argument, dla którego warto wymienić opony letnie na zimówki już wtedy, gdy temperatura w dzień spada poniżej 7 stopni Celsjusza.

 

Łańcuchy mogą być obowiązkowe

Oznakowanie dotyczące wyposażenia zimowego w Polscefot. © : All rights reserved
 

Łańcuchy śniegowe są dozwolone, jeśli tylko warunki drogowe wymagają ich użycia (tylko jeżeli droga jest ośnieżona lub oblodzona). Widoczny na niektórych drogach w kraju znak A-32 zaleca stosowanie łańcuchów w przypadku śniegu lub oblodzenia na drodze.

 

Na niektórych drogach,  łańcuchy mogą wręcz być obowiązkowe: wymóg ten występuje po znaku C-18, który oznacza obowiązek stosowania łańcuchów co najmniej na osi napędowej dla większego bezpieczeństwa. Znak C-18 występuje zwykle w towarzystwie innej tabliczki, która precyzuje czy obowiązek ten dotyczy wyłącznie pojazdów ciężarowych czy obejmuje również auta osobowe.

Oznakowanie dotyczące wyposażenia zimowego w Polscefot. © : All rights reserved

 

Poza tym, opony kolcowane są całkowicie zabronione, za wyjątkiem bardzo specyficznych warunków: można ich używać wyłącznie podczas wyścigów i rajdów samochodowych za zgodą organizatorów.  We wszystkich innych przypadkach, można stosować jedynie opony całoroczne, opony zimowe oraz ogumienie wyposażone w łańcuchy śniegowe.

 

Aby dowiedzieć się więcej:

>> Link do oficjalnych przepisów prawnych