Przepisy dotyczące montażu i użytkowania opon - Przepisy związane z jazdą zimową: jakie zasady obowiązują u naszych sąsiadów?

Przepisy związane z jazdą zimową: jakie zasady obowiązują u naszych sąsiadów?

Prawo Opublikowano 22-01-14 autor Pawel

Zapewne znacie obowiązujące na terenie naszego kraju przepisy w zakresie stosowania opon zimowych. Czy wiecie jednak, jakie wymagania mają nasi sąsiedzi? Oto ściągawka z zasad, które należy przestrzegać, jeśli planujecie wyjazd autem za granicę. Nie dajcie się zaskoczyć!

Przepisy dotyczące jazdy zimowej w Europie Przed wyjazdem na ferie zimowe warto zapoznać się z przepisami obowiązującymi w sąsiednich krajach! - fot. © : Fotolia.com/rezulteo.com

=> Zobacz, w których państwach sąsiedzkich stosowanie opon zimowych jest wymagane

=> Zobacz, w których państwach sąsiedzkich nie obowiązują żadne przepisy w tym zakresie 

 

Sąsiednie kraje, w których mają zastosowanie wymogi w zakresie jazdy zimowej

 

Niemcy

Opony zimowe są obowiązkowe w Niemczech, jeśli wymagają tego warunki na drodze. Zwykle ma to miejsce od początku października do połowy kwietnia następnego roku.

Według nowych przepisów od 1 stycznia 2018 roku, kierowcy poruszający się samochodami na terenie Niemiec muszą obowiązkowo wyposażyć swoje pojazdy w opony z oznakowaniem 3PMSF lub M+S i 3PMSF (sam symbol M+S już nie wystarcza).

Dodatkowo niedozwolona jest jazda na oponach, której bieżnik ma głębokość mniejszą niż 1,6 mm.

Łańcuchy są dozwolone oraz obowiązkowe w razie obecności odpowiedniego znaku drogowego
Z kolei opony kolcowane są  zabronione, za wyjątkiem niektórych regionów w pobliżu granicy z Austrią.

 

Republika Czeska

Podobnie jak w Niemczech, opony zimowe są obowiązkowe w Czechach, jeśli wymagają tego warunki pogodowe - od 1 listopada do 31 marca. Łańcuchy są dozwolone, lecz opony kolcowane są całkowicie zabronione.

 

Słowacja 

Na Słowacji opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, lecz opony kolcowane są całkowicie zabronione.

 

Litwa

Litwa zabrania jazdy na oponach letnich w okresie od 10 listopada do 1 kwietnia. Łańcuchy śnieżne są dozwolone jak również opony z kolcami w okresie od 1 listopada do 10 kwietnia. Obowiązkowa jest naklejka na pojeździe.

 

 

Sąsiednie kraje, w których nie występują przepisy w zakresie jazdy zimowej 

 

Ukraina

Opony zimowe nie są obowiązkowe na Ukrainie, lecz oczywiście zaleca się ich stosowanie ze względu na warunki klimatyczne. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, podobnie jak opony kolcowane.

 

Białoruś 

Na Białorusi, opony zimowe nie są obowiązkowe, jednak mocno zalecane ze względu na panujące tam niskie temperatury. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, podobnie jak opony kolcowane.

 

Rosja 

Podobnie jak w innych krajach w tym regionie, nie ma obowiązku zakładania opon zimowych, lecz są one zalecane ze względu na ekstremalne warunki w niektórych regionach. Łańcuchy są dozwolone, podobnie jak opony kolcowane, których stosowanie jest bardzo wskazane na Syberii i w niektórych regionach wschodnich.

 

=> Powrót do początku artykułu