Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Zwiedzanie Swedish Proving Ground z przewodnikiem: lepiej załóżcie kurtki puchowe!

Zwiedzanie Swedish Proving Ground z przewodnikiem: lepiej załóżcie kurtki puchowe!

Opony zimowe Opublikowano 29-03-12 autor Mateusz

Ośnieżone tory testowe, pokryte lodem place manewrowe, wysoce precyzyjne instrumenty pomiarowe oraz polarne temperatury: infrastruktura centrum w Vidsel zapewnia najlepsze warunki do testowania opon zimowych.

Tor Swedish Proving Ground fot. © : Bridgestone

  Lepiej ciepło się ubrać, gdy jedziemy do Vidsel. To mniej niż 100 kilometrów od koła polarnego. Kiedy odwiedzaliśmy Swedish Proving Ground, temperatura wynosiła między – 30 i – 40°C... Uciążliwe dla ludzkiego organizmu, ale w sam raz do testowania opon zimowych. Dzięki swojemu wysunięciu na północ, nowy ośrodek testowy Bridgestone dysponuje stałą ilością śniegu i lodu od listopada do marca, czyli od 14 do 17 tygodni w roku.

  Widok z lotu ptaka na Swedish Proving Ground (Bridgestone)fot. © : Bridgestone

  Konfiguracja terenu
  Dostępna infrastruktura umożliwia testowanie wszelkiego rodzaju pojazdów: osobowe, użytkowe, ciężarowe, a nawet autobusy. Bridgestone dysponuje dwiema płaskimi trasami o długości 1380 i 550 metrów oraz torem do szybkiej jazdy. Jest tam również tor do jazdy po lodzie, plac do jazdy po lodzie i śniegu, a także trasa o dużych niwelacjach terenu.

  Na trasie, stacje pogodowe oraz czujniki rejestrują temperaturę powietrza i nawierzchni, a następnie przekazują te dane do centrum analiz.  Urządzenie to pozwala z dużą precyzją uwzględnić czynnik temperatury przy projektowaniu opon.

  Magazyn na 2500 opon
  Trasy są połączone z zapleczem technicznym wyposażonym w najwyższej klasy sprzęt komputerowy. Do infrastruktury centrum należy również warsztat wyposażony w sprzęt do montażu i kontroli kół, strefa magazynowa o takiej samej jak na zewnątrz temperaturze i mogąca pomieścić do 2 500 opon, a także biura, pracownie, sala konferencyjna i pokój wypoczynkowy dla pracowników i gości.

  7 do 9 inżynierów Bridgestone przez całą zimę
  Przez cały okres trwania testów międzynarodowy zespół złożony z 7 do 9 inżynierów pracuje na miejscu w Swedish Proving Ground. Personel zajmujący się konserwacją oraz montażem opon pochodzi z okolic.

  Czytaj także