Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Sporty zimowe: w drodze na stację narciarską założyć opony zimowe czy łańcuchy?

Sporty zimowe: w drodze na stację narciarską założyć opony zimowe czy łańcuchy?

Opony zimowe Opublikowano 30-11-13 autor Maciej

W górach odnotowano obfite opady śniegu. Wkrótce wybierzecie się na podbój stacji narciarskich i będziecie się być może zastanawiać czy należy wyposażyć auto w opony zimowe, czy też wystarczy założyć łańcuchy śniegowe. Tymczasem sprawa jest naprawdę prosta: w górach będziecie potrzebować obu rozwiązań!

Sporty zimowe fot. © : iStockPhoto

Góry zimową porą to prawdziwe królestwo śniegu i lodu. Zbyt często zapominamy o tej prostej prawdzie, opuszczając nasze równiny! Tymczasem, ośnieżona i oblodzona droga jest niebezpieczna: droga hamowania jest co najmniej dwukrotnie dłuższa, znacznie zmniejsza się przyczepność na zakrętach... Co możemy zatem zrobić, by wyjazd na narty nie stał się udręką?

Po pierwsze, należy założyć cztery opony zimowe. Zastosowana w nich mieszanka gumowa jest zaprojektowana tak, by zachowywać elastyczność w niskich temperaturach, a bieżnik charakteryzuje się dużym zagęszczeniem lameli, co zapewnia maksymalną przyczepność na śliskiej drodze. Pozwolą one jeździć bezpiecznie, oczywiście pod warunkiem elastycznego i ostrożnego stylu jazdy.

Jednakże, w niektórych sytuacjach opony zimowe mogą nie wystarczyć na górskich drogach. Zwłaszcza przy pokonywaniu ośnieżonych przełęczy bądź na ostatnich kilometrach przed stacją. Duże obciążenie samochodu i nieodśnieżona trasa mogą uczynić ruszanie z miejsca bądź hamowanie ryzykownym manewrem. Dlatego też zaleca się nawet w przypadku stosowania opon zimowych posiadanie w bagażniku zestawu łańcuchów śniegowych. Należy założyć je na oś napędową, jeśli przy drodze stoi znak nakazujący stosowanie specjalnego wyposażenia lub też jeśli wymagają tego warunki atmosferyczne. 

Wreszcie, jeśli wybieracie się za granicę, warto zapoznać się z lokalnymi przepisami w zakresie obowiązkowego specjalnego wyposażenia w warunkach zimowych.