Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Opony zimowe obowiązkowe w Niemczech

Opony zimowe obowiązkowe w Niemczech

Opony zimowe Opublikowano 08-12-10 autor Sebastian

Od 4 grudnia kierowcy niemieccy muszą posiadać opony zimowe w panujących na drogach warunkach “ śniegu, błota pośniegowego, lodu i szronu”. Osoby nie przestrzegające przepisu ryzykują mandatem do wysokości 80 euro. Uwaga, obowiązek ten dotyczy także samochodów na zagranicznych rejestracjach.

Jazda na ośnieżonej drodze fot. © : ©istockphoto - groveb

Poprzednie przepisy były zbyt mało precyzyjne

Rząd niemiecki zaostrzył przepisy dotyczące stosowania opon zimowych. Dotychczasowe wymagały „odpowiedniego wyposażenia” samochodu, kiedy na drogach panują „warunki zimowe”. Od teraz opony zimowe będą obowiązkowe. Na podjęcie tej decyzji wpłynęło czerwcowe orzeczenie jednego z sądów niemieckich, który uznał racje kierowcy, tłumaczącego brak opon zimowych „niedostateczną precyzją” przepisów.

Zgodnie z nową ustawą opony zimowe (lub całoroczne) będą obowiązkowe w przypadku występowania „śniegu, topniejącego śniegu, gołoledzi i szronu”. W Niemczech za opony zimowe uznaje się wszystkie opony noszące oznaczenie „M + S” (mud + snow, czyli błoto + śnieg).

Opony zimowe obowiązkowe również dla samochodów z zagranicy

 Taka propozycja, przedstawiona przez ministra transportu Petera Ramsauera, została niedawno przyjęta przez niemiecki parlament i weszła w życie 4 grudnia. Dotyczy ona wszystkich pojazdów, a więc i motocykli, poruszających się po drogach w Niemczech. Obowiązuje również pojazdy na zagranicznych rejestracjach. Samochody ciężarowe, autobusy i traktory będą musiały spełniać odrębnie określone warunki.

Mandaty do wysokości 80 euro

Sankcje za brak opon zimowych zostaną zaostrzone. Wysokość mandatu za takie wykroczenie zwiększy się z 20 do 40 euro. Kierowca pojazdu bez opon zimowych, który z tego powodu spowodował utrudnienia w ruchu, zapłaci natomiast 80 euro. Jednakże tekst ustawy ciągle nie definiuje precyzyjnie okresu, w jakim opony zimowe są obowiązkowe. Automobilklub Niemiec (ADAC) zaleca ze swej strony stosowanie reguły „od O do O”, (niem. „Oktober bis Ostern”], czyli od października do Świąt Wielkanocnych.

 Czas oczekiwania – do 10 dni

Niemiecki rząd nie przewiduje gwałtownego szturmu klientów na sklepy i warsztaty oponiarskie, gdyż według danych ADAC od 80 do 90% kierowców wyposażyło już swoje samochody w opony zimowe. Poza tym fabryki opon w Niemczech już wcześniej zwiększyły produkcję. Niemiecka Federacja Dystrybutorów Opon (Bundesverband Reifenhandel) potwierdza wzrost dostaw opon zimowych o 20%. Mimo tych uspokajających danych pojawiły się pewne problemy z zaopatrzeniem. Czas oczekiwania na wymianę opon może w niektórych regionach wynieść nawet 10 dni.