Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Opony zimowe do samochodów sportowych

Opony zimowe do samochodów sportowych

Opony zimowe Opublikowano 14-01-13 autor E.

Samochód sportowy typu GT czy Super Car, z uwagi na wysoki stosunek mocy do ciężaru, bardziej niż jakiekolwiek inne auto potrzebuje opon niezawodnych i skutecznych na zimowych drogach. Aby spełnić specyficzne wymagania takich pojazdów, producenci zaprojektowali opony zimowe o wysokich osiągach. Oto wybór rezulteo.

Zielony Lotus Elise w śniegu - Copyright : The Pug Father fot. © : Flickr : The Pug Father

Opony letnie do samochodów sportowych oferują doskonałe właściwości na nawierzchniach suchych i w umiarkowanych warunkach pogodowych. Natomiast na nawierzchniach zimnych i wilgotnych ich parametry stają się mniej niż przeciętne. Dlatego też konieczne jest wyposażenie tych aut w specjalne opony zimowe.

Opony zimowe o wysokich osiągach muszą zapewniać nienaganne właściwości jezdne zarówno pod względem trakcji, w celu uniknięcia poślizgu podczas przyspieszania, jak i hamowania na nawierzchniach mokrych, zaśnieżonych i oblodzonych. Oczywiście przy jednoczesnym zachowaniu poprawnych parametrów na nawierzchni suchej. Dla producentów to prawdziwe wyzwanie!

Hamowanie pod całkowitą kontrolą.

 Ten typ opon charakteryzuje się bardzo sztywnymi klockami centralnymi i dużą gęstością nacięć lamelkowych. Taka konfiguracja zmniejsza ryzyko odkształcania się opony i zwiększa liczbę krawędzi wchodzących w kontakt z podłożem, poprawiających przyczepność.

Opony zimowe o wysokich osiągach wyróżniają się również wieloma centralnymi rowkami obwodowymi, ułatwiającymi szybkie odprowadzanie wody i topniejącego śniegu.

Doskonałe właściwości motoryczne.

 Doskonała motoryka tych opon uzyskiwana jest za sprawą sztywnych klocków barkowych i dużej liczby nacięć lamelkowych profilu. Duża gęstość lamelek zapewni dobrą trakcję na śniegu.

Większość opon zimowych o wysokich osiągach ma profil asymetryczny, synonim optymalnej skuteczności w każdej sytuacji drogowej.

Opona Continental ContiWinterContact TS810 Sport fot. © : rezulteo

Wybór rezulteo:

Czytaj także:

Jak bezpiecznie jeździć samochodem sportowym zimą