Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Opony Sailun: relacja z testów przeprowadzonych na trasie w Val d'Isère (Francja)

Opony Sailun: relacja z testów przeprowadzonych na trasie w Val d'Isère (Francja)

Opony zimowe Opublikowano 23-01-14 autor Pawel

Chiński rynek opon kusi bardzo szerokim wyborem, możemy jednak czuć się nieco zagubieni wśród ogromnej ilości dostępnych produktów. W tym bardzo konkurencyjnym segmencie rynku, niektóre marki próbują się przebić stawiając na jakość. To przypadek firmy Sailun, która zaproponowała nam przetestowanie kilku modeli swoich opon zimowych.

Testowana opona Sailun Ocena osiągów opon zimowych Sailun na podstawie dwóch testów na ośnieżonej trasie w Val d'Isère - fot. © : rezulteo

Europejski importator produktów Sailun podkreśla, że opon tych nie należy oceniać w tych samych kategoriach co większości ich konkurentów. Nawet jeśli polityka cenowa tej firmy jest naturalnie bardzo agresywna względem innych dużych graczy na rynku, Sailun przykłada również dużą wagę do jakości produkcji.

Dzięki 13 milionom wytwarzanych rocznie opon, Sailun jest 20. producentem ogumienia na świecie. Firma posiada także centrum badawczo-rozwojowe zatrudniające 300 inżynierów, którzy ściśle współpracują z uniwersytetem w Quingdao.

Taka struktura biznesowa umożliwia przedstawienie klientom szerokiej oferty produktowej oraz dużej ilości rozmiarów. Konkretnie mówiąc, Sailun oferuje opony letnie z segmentu wysokich osiągów (Ultra High Performance), opony do SUV-ów oraz do aut dostawczych, a także gamę zimową, która jest dziś obiektem naszego zainteresowania.

Test BMW z oponami Sailunfot. © : Sailun

Zapoznanie się z gamą zimową

Firma Sailun zaprosiła nas do stacji w Val d'Isère (Alpy francuskie) w celu przeprowadzenia serii testów, by udowodnić nam konkurencyjność jej produktów.

Nie chodziło tu o udowodnienie, że opony Sailun mogą rywalizować ze specjalistami w zakresie ogumienia zimowego, zamiarem organizatorów było raczej wykazanie, że można znaleźć na rynku opony o satysfakcjonujących charakterystykach zimowych w dobrej cenie.

Oferta opon zimowych Sailun obejmuje modele Iceblazer WST1WST2 LT oraz WSL2. Mieliśmy okazję przetestować drugi z nich w samochodach różnych kategorii: z napędem przednim, tylnym oraz 4x4 (Xdrive).

Zamiarem Sailun było umożliwienie nam sprawdzenie zachowania opony wyłącznie na odcinkach ośnieżonych i oblodzonych na trasie w Val d'Isère podczas różnych testów odzwierciedlających klasyczne warunki jazdy: hamowanie, hamowanie na zakręcie, przyspieszanie itp...

Mogliśmy podziwiać  ogumienie o prawidłowym zachowaniu, zapewniające bezpieczeństwo na drodze. WSL2 zapewnia niezłą trakcję,  samochód utrzymuje trajektorię jazdy na zakrętach, nawet w fazie hamowania.

Samochody wyposażone w testowane ogumienie wykazywały dobrą równowagę między przednią i tylną częścią pojazdu. Oznacza to, że  efekty podsterowności (uciekający przód) oraz nadsterowności (uciekający tył) są pod kontrolą.

Do pełni szczęścia zabrakło nam jedynie możliwości porównania WSL2 Sailun z konkurencyjnym modelem lub chociaż z oponą wyższej klasy, by móc bardziej precyzyjnie ocenić jej parametry. Pragnęlibyśmy także przetestować oponę również w innych warunkach,  na mokrym i suchym asfalcie, by doświadczyć ogólnego poziomu jej osiągów.

Podsumowując, opona Sailun WS2 wykazuje satysfakcjonujące osiągi na ośnieżonej nawierzchni oraz dobry poziom ogólnego bezpieczeństwa. Inżynierowie Sailun wykonali dobrą robotę, przynajmniej w tych aspektach, które mogliśmy przetestować. Nie jesteśmy jednak w stanie ocenić skuteczności tych opon w innych warunkach, np. podczas jazdy po asfalcie.