Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Opona, która zmienia kolor jeżeli trzeba zamontować opony zimowe

Opona, która zmienia kolor kiedy trzeba zamontować opony zimowe

Opony zimowe Opublikowano 31-10-16 autor Maciej

Wielu kierowców nie zdaje sobie sprawy, że opony zimowe mogą okazać się konieczne nawet, gdy na drogach nie ma jeszcze śniegu. Canadian Tire proponuje interesujące rozwiązanie, umożliwiające lepsze zrozumienie tego zjawiska.

Termoczuła opona firmy Canadian Tire Boki termoczułej opony firmy Canadian Tire zmieniają kolor na niebieski przy spadku temperatury - fot. © : Canadian Tire

Skuteczność spada wraz z temperaturą

Jak powszechnie wiadomo, opony zimowe są przeznaczone do użytkowania zimą, jednak wiele osób mylnie uważa, że są one konieczne jedynie wtedy, gdy ulice pokryte są śniegiem. Na etapie projektowania opona jest optymalizowana pod kątem temperatury, w której ma być użytkowana: opona letnia charakteryzuje się najlepszymi osiągami w umiarkowanej lub wysokiej temperaturze otoczenia, jednak jej skuteczność na drodze obniża się, gdy temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Wraz ze spadkiem słupka rtęci w termometrze, guma opony letniej twardnieje: opona słabiej hamuje, ma mniejszą przyczepność na zakrętach i bardziej się ślizga. W takich warunkach, konieczne jest założenie opon zimowych dla zachowania jak najlepszych osiągów.

 

 

Kod barwny

Canadian Tire pomyślało więc o prostym rozwiązaniu, które pozwoliłoby powiadomić konsumenta o konieczności założenia opon zimowych, gdy wymagają tego warunki. Przeprowadzone niedawno badanie wykazało, że 80% mieszkańców Kanady nie zdaje sobie sprawy, że skuteczność ogumienia letniego lub całorocznego jest niższa w temperaturze poniżej 7 stopni Celsjusza, w związku z czym opracowano oponę, której kolor zmienia się w zależności od temperatury panującej na zewnątrz: kiedy jej boki są białe, opona (całoroczna w tym wypadku) znajduje się w prawidłowym przedziale temperatur. Jednak kiedy jej boki stają się niebieskie, oznacza to że temperatura wynosi poniżej 7°C, w związku z czym lepiej założyć prawdziwe opony zimowe dla zachowania jak najwyższych osiągów. Trzeba przyznać, że trudno o prostsze rozwiązanie umożliwiające zwiększenie świadomości konsumentów w zakresie konieczności dostosowania opon do panujących warunków klimatycznych.