Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Nokian wynalazł oponę zimową z wysuwanymi kolcami

Nokian wynalazł oponę zimową z wysuwanymi kolcami

Opony zimowe Opublikowano 12-03-14 autor Mateusz

Ze względu na znaczną zmienność warunków atmosferycznych, trudno jest opracować doskonałą formułę opony zimowej. Firma Nokian zaproponowała zadziwiające rozwiązanie, które może nieźle namieszać w tym segmencie rynku.

Koncepcja opony z kolcami firmy Nokian Firma Nokian pracuje obecnie nad oponą z wysuwanymi kolcami! - fot. © : Nokian

Problem wszechstronności

Na rynku dostępna jest duża liczba zróżnicowanych modeli opon zimowych skonstruowanych z myślą o zaspokajaniu bardzo konkretnych potrzeb.  Jeśli szukasz opony do poruszania się po czarnej nawierzchni suchego asfaltu i masz do czynienia z jedynie niewielkimi ilościami śniegu podczas okazjonalnych wyjazdów na tereny górskie, oczywistym rozwiązaniem wydaje się opona typu alpejskiego. Jeśli sytuacja kształtuje się odwrotnie i przemierzasz drogi pokryte lodem i śniegiem przy bardzo niskich temperaturach powietrza, warto wybrać produkt przystosowany do ekstremalnych warunków, taki jak opona typu nordyckiego z kolcami. Sytuacja zdaje się komplikować, jeśli poruszasz się na zmianę w warunkach relatywnie łatwych i ekstremalnych. Nie ma opon pracujących równie skutecznie w obu środowiskach. Opona bez kolców nie poradzi sobie z silnie oblodzoną nawierzchnią, zaś ta z kolcami będzie zachowywać się koszmarnie na suchej, niezaśnieżonej jezdni. 

 

Rozwiązanie w postaci wysuwanych kolców

W firmie Nokian, opracowano niezwykle innowacyjną koncepcję, która teoretycznie umożliwia łatwe przemieszczanie się w każdych warunkach: oponę zimową bez kolców (a zatem umożliwiającą komfortowe podróżowanie po mokrej, suchej i lekko zaśnieżonej nawierzchni), która oferuje  wysunięcie kolców na jej powierzchni w wypadku pogorszenia się warunków drogowych. Transformacja odbywałaby się za naciśnięciem przycisku, który miałby powodować wysuwanie lub chowanie kolców.Teoretycznie, pomysł ten jest niezwykle interesujący, ponieważ umożliwia osiągnięcie nadzwyczajnej wszechstronności opon zimowych. Koncepcja została zaprezentowana z okazji 80. rocznicy wynalezienia przez firmę Nokian opony zimowej i w najbliższych latach powinna być rozwijana w biurach projektowych producenta.