Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Dunlop Winter Sport 5, nowa opona zimowa do aut sportowych

Dunlop Winter Sport 5, nowa opona zimowa do aut sportowych

Opony zimowe Opublikowano 17-10-16 autor Julien Taillandier

Opona Dunlop Winter Sport 5 odniosła już liczne sukcesy w trakcie testów porównawczych opon zimowych, mimo że dopiero niedawno została wypuszczona na rynek. Poniżej prezentacja tej nowej opony.

Dunlop Winter Sport 5 Test opony Dunlop Winter Sport 5 na Audi TT - fot. © : Dunlop

Początki kariery Dunlop Winter Sport 5 są imponujące: 1. miejsce w teście Auto Bild Performance (w rozmiarze 225 40R18), 1. miejsce w teście Auto Bild SUV (w rozmiarze 215 65R16), 2. miejsce w teście Auto Express (w rozmiarze 225 45R17) oraz 2. miejsce w teście ACE ( w rozmiarze 205 50R17).

Dunlop Winter Sport 5 w trakcie testu na zaśnieżonej drodzefot. © : Dunlop

Ta 5 opona producenta to nowa odsłona opony SP Winter Sport 4D i przeznaczona jest dla kierowców, którzy szukają ogumienia zimowego o dynamicznym charakterze. W przeciwieństwie do opony Dunlop SP Winter Response 2, która dostępna jest w najbardziej popularnych rozmiarach, opona Winter Sport 5 ma bardziej neutralną politykę cenową, by móc skuteczniej walczyć z konkurencją. Podsumowując, opona Sport 5 przeznaczona jest do aut o dużej mocy lub aut sportowych natomiast opona Response 2 do tradycyjnych aut osobowych.

Dlaczego jest bardziej wydajna?

Teoretycznie każda nowa opona wprowadzana na rynek jest bardziej wydajna niż jej poprzedniczka. Postęp technologiczny pozwala na opracowanie nowych rodzajów ogumienia i pokonywanie ograniczeń technologicznych.

W porównaniu do swojej poprzedniczki, opona Winter Sport 5 została poddana starannej optymalizacji, co umożliwiło znaczną poprawę pewnych wyników. Kilka cech, o których należy wspomnieć:

- Bieżnik posiada zwiększoną liczbę bloków w celu zapewnienia lepszej przyczepności zarówno na nawierzchni mokrej, jak i ośnieżonej. Zwiększona przyczepność i trakcja na nawierzchni ośnieżonej gwarantują centralne lamele w kształcie klina.

Bloki bieżnika w oponie Dunlop Winter Sport 5fot. © : Dunlop

- Duże rowki zapewniają większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy po nawierzchni mokrej (odporność na tzw. aquaplaning) oraz lepsze odprowadzanie śniegu.

Bieżnik opony Dunlop Winter Sport 5fot. © : Dunlop

- Lekka konstrukcja opony sprzyja mniejszej utracie energii w wyniku oporu toczenia.

Budowa opony Dunlop Winter Sport 5fot. © : Dunlop

Opona Winter Sport 5 dostępna jest na rynku w rozmiarach o średnicy od 15 do 19 cali. Dostępne szerokości to 195 do 245 mm., natomiast wysokość opony wynosi od 40 do 65.