Opony zimowe: wskazówki dotyczące bezpiecznej jazdy - Kiedy wymienić opony na letnie

Kiedy wymienić opony na letnie?

Opony zimowe Opublikowano 01-03-17 autor Mateusz

Zmiana czasu na letni to dobry moment, aby pomyśleć o przekładce opon. Ogumienie zimowe zdejmujemy pod warunkiem, że średnie temperatury przekraczają 7°C i nie spodziewamy się powrotu zimy. Przed założeniem opon letnich warto sprawdzić stan ich zużycia: może okazać się, że dla twojego bezpieczeństwa lepiej kupić nowy komplet. Opony zimowe z kolei należy przechowywać w dobrych warunkach do następnego sezonu zimowego. Kiedy już samochód będzie obuty na sezon letni, przed wyruszeniem w drogę, pamiętajmy także o uregulowaniu ciśnienia w oponach.

Automobilistka latem Zanim ponownie założysz opony letnie, pamiętaj o ich skontrolowaniu - fot. © : fr.fotolia.com/rezulteo.com

Kiedy można zdjąć opony zimowe?

Opony zimowe są projektowane pod kątem maksymalnych osiągów w niskich temperaturach. Specjaliści zalecają, by zakładać je na koła, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Kiedy nadchodzi wiosna, a z nią wyższe temperatury, pora przygotować opony letnie, gdyż one będą bardziej odpowiednie.

Kiedy dokładnie dokonać przekładki opon? Łatwym do zapamiętania punktem odniesienia jest zmiana czasu na letni. W Polsce innym popularnym punktem odniesienia jest Wielkanoc. W obydwu przypadkach może być jednak za wcześnie, jeśli temperatury pozostają niskie a synoptycy zapowiadają możliwy powrót zimy. Lepiej poczekać do momentu, kiedy średnie temperatury będą utrzymywać się na plusie i kiedy nie musimy już obawiać się nawrotu mrozu i śniegu.

>> Jakie są różnice między oponą zimową i letnią?

 

Co zrobić z oponami zimowymi w lecie?

Dla zachowania ich skuteczności, opony zimowe powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach. Temperatura, wilgotność, sposób składowania: wszystko to wpływa na stan opony. Jeśli nie mamy do tego odpowiednich warunków w miejscu zamieszkania, to warto skorzystać z praktycznego rozwiązania, jakie oferuje wiele warsztatów: jest to hotel dla opon w serwisie.

>> Jak przechowywać swoje opony poza sezonem? 

 

A może „dokończyć“ opony zimowe w lecie?

Może być tak, że Twoje opony zimowe nie nadają się na następny sezon zimowy, gdyż bieżnik nie jest już wystarczająco głęboki (producenci zalecają co najmniej 4 mm głębokości). Mimo to, niektórzy kierowcy nie mogą pogodzić się z koniecznością wyrzucenia na wpół zużytego ogumienia. Czy „dojeżdżanie“ ich latem jest niebezpieczne ? Zdaniem specjalistów - niekoniecznie. W trakcie zużywania się, opona zimowa zbliża się poziomem osiągów do opony letniej.

>> Czy w lecie można jeździć na oponach zimowych? 

 

Być może nadszedł już czas na zakup nowych opon...

Po skończonej zimie należy sprawdzić ogólny stan opon letnich. Zużyty bieżnik, różnice zużycia między oponami na tej samej osi, nieregularne zużycie, pęknięcia lub deformacje: jeśli dostrzeżesz jeden z tych symptomów, nie wahaj się - kup nowe opony! Od tego zależy bezpieczeństwo Twoje i innych na drodze.

>> Kiedy należy wymienić opony? 

 

Wyregulować ciśnienie w oponach letnich

Po przechowywaniu przez okres wielu miesięcy, Twoje opony nie są już odpowiednio napompowane. Przed wyruszeniem w drogę, konieczna jest regulacja ciśnienia. Następnie warto wyrobić sobie nawyk kontrolowania ciśnienia w oponach raz w miesiącu.

>> Ciśnienie w oponach: sprawdzać raz w miesiącu