Porady prakryczne przy zakupie opon - Opony zimowe? To zbyt drogo kosztuje!

Opony zimowe? To zbyt drogo kosztuje!

Opony zimowe

Wcale nie! Prawidłowo zmieniając opony letnie i zimowe, wcale nie zużyjesz więcej gumy i nie wydasz więcej pieniędzy.

Opony zimowe Zbliżenie na bieżnik nowych opon zimowych - fot. © : All Rights Reserved

Kupno czterech opon zimowych, a ponadto czterech dodatkowych obręczy, jeśli chce się uniknąć montażu i demontażu, to niewątpliwie spory wydatek. Chociaż trzeba jednorazowo ponieść koszt zakupu kompletu ogumienia, jednak można się pocieszyć, że jest to inwestycja na dłuższy okres czasu.

Oczywiście opony zimowe kosztują nieco więcej niż opony letnie : średnio ich cena jest wyższa o 30% w zależności od rozmiaru, marki czy kategorii. 

Ale przecież, kiedy jeździsz na oponach zimowych, nie zużywasz opon letnich. Jeśli korzystasz z opon zimowych przez pięć miesięcy (od listopada do marca), o tyle samo przedłużasz czas użytkowania opon letnich. A więc przy założeniu, że kierowca kupuje opony średnio co trzy lata, to, jeśli prawidłowo zmienia letnie na zimowe, będzie mógł zadowolić się, przy tym samym przebiegu, jednym kompletem opon letnich i jednym zimowych na sześć lat (patrz ramka).

Poza tym, czy bezpieczna jazda w złych warunkach pogodowych nie jest warta takiej inwestycji? Przewidując środki na ten wydatek w swoim budżecie, zapewniasz sobie spokój i bezpieczeństwo.

Kupuj opony zimowe taniej

Zimą zdejmujemy nogę z gazu. A więc, by zmniejszyć koszt inwestycji na opony zimowe, możesz kupić opony o niższym indeksie prędkości niż opony letnie. Zalecane jest obniżanie indeksu nie więcej niż o jedną literę. Na przykład, jeśli posiadasz indeks W (270 km/h), możesz przejść na indeks V (240 km/h).

Czy opony zimowe zużywają się szybciej?

Wcale nie. W warunkach zimowych mieszanka stosowana w oponach nie ma wpływu na poziom ich zużywania się. Natomiast opona zimowa zużyje się szybciej, jeśli będzie używana w temperaturach przekraczających 7°C. Podobnie opona letnia, używana w warunkach zimowych, zużyje się szybciej, ponieważ będzie bardziej eksploatowana: trudniejsze hamowanie, więcej poślizgów, gorsze trzymanie kursu, więcej buksowania przy ruszaniu…