Porady prakryczne przy zakupie opon - Kiedy należy korzystać z łańcuchów?

Kiedy używać łańcuchów?

Opony zimowe Mateusz

W większości przypadków posiadanie opon zimowych wystarczy, by jeździć bezpiecznie i zgodnie z przepisami. Mimo to, warto wozić w bagażniku łańcuchy na wypadek wyjątkowej sytuacji, szczególnie podczas jazdy w górach.

Samochód wyposażony w opony śniegowe Łańcuchy przeciwśniegowe przydają się podczas silnych opadów śniegu oraz w górach - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Oto, co mówią przepisy

Znak przy ośnieżonej drodzefot. © : ©istockphoto - ermingut
Dzięki coraz powszechniejszemu stosowaniu opon zimowychłańcuchy śniegowe zakładane są jedynie w wyjątkowych sytuacjach. W większości przypadków, przyczepność oraz trakcja ogumienia będą wystarczające. Poza tym, znak  C18 nakazujący używanie łańcuchów na niektórych odcinkach drogi często pojawia się w towarzystwie tabliczki informującej o tym, że nakaz ten nie dotyczy posiadaczy opon zimowych.

Regulacje prawne dotyczące opon zimowych, łańcuchów śniegowych oraz opon kolcowanych w Europie

 

Środek ostrożności  

Zakładanie łańcuchów śniegowychfot. © : All Rights Reserved
Czy w takiej sytuacji konieczne jest jeszcze zakładanie łańcuchów? Tak, zimą warto mieć zestaw łańcuchów w bagażniku. Ten środek ostrożności pozwala stawić czoła nieprzewidzianym opadom śniegu oraz kontynuować jazdę bez czekania na odśnieżenie drogi. To szczególnie ważne w przypadku jazdy po górskich drogach o wysokim nachyleniu... Uwaga, po założeniu łańcuchów nie należy przekraczać 50 km/h.

Łańcuchy śniegowe: porady dotyczące jazdy 

 

Jak dobrze wybrać łańcuchy śniegowe 

Kupując łańcuchy należy upewnić się, że są one odpowiednie do naszego samochodu oraz rozmiaru opon. W innym wypadku, mogłyby 

Łańcuchy rombowefot. © : www.mtk-auto.fr
one uszkodzić boki opony i stać się przyczyną awarii. Ogólna reguła jest taka, by wybierać łańcuchy oferujące jak największą liczbę ogniw w strefie kontaktu z podłożem:  łańcuchy rombowe lub drabinkowe posiadające średnio po dwanaście ogniw.


Różne rodzaje łańcuchów

 

 

Zakładanie łańcuchów: praktyczne porady 

Zakładanie łańcuchów przeciwśniegowychfot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

>> Łańcuchy zakłada się zawsze na koła napędowe, czyli na koła przednie w przypadku aut z napędem na przednią oś. W przypadku samochodów z napędem na tylną  (BMW, Mercedes, Porsche, Ferrari…) lub obie osie, należy zakładać je na wszystkie koła, by uniknąć utraty przyczepności na przedniej osi.
>> Po zakupie łańcuchów, należy przećwiczyć ich zakładanie oraz zdejmowanie. Warto umieścić je w bagażniku, w łatwo dostępnym miejscu, z parą rękawic oraz latarką, tak na wszelki wypadek..
>> Do przeprowadzenia montażu łańcucha należy wybrać poziomy teren. I nie należy zapomnieć o zaciągnięciu ręcznego hamulca.
>>Podczas montażu upewnij się, że łańcuchy zostały zamocowane przyczepną stroną do podłoża.
>> Po zakończeniu montażu, należy wyregulować napięcie łańcuchów po przejechaniu kilku kilometrów.
>> Należy również pamiętać o wyłączeniu systemu antypoślizgowego, jeśli samochód jest w niego wyposażony.
>> Pod koniec sezonu, należy dokładnie wyczyścić łańcuchy śniegowe i po wysuszeniu włożyć do opakowania.