Porady prakryczne przy zakupie opon - Kiedy należy założyć opony zimowe?

Kiedy należy założyć opony zimowe?

Opony zimowe Julien

Nie ma sensu czekać ze zmianą opon letnich na zimowe do pierwszych opadów śniegu. Najważniejszym kryterium w tym wypadku jest spadek średniej temperatury dobowej, z którym już mamy do czynienia w aktualnych warunkach pogodowych.

Opona na jesiennej drodze Zachowanie opon zmienia się wraz ze zmianą warunków klimatycznych - fot. © : All Rights Reserved

Z reguły, opony zimowe należy zakładać, gdy średnia temperatura spadnie poniżej 7°C. Dlaczego właśnie 7°C, a nie 5 lub 10? Chodzi o tzw. „temperaturę zeszklenia”, czyli temperaturę, w której guma opony letniej twardnieje, tracąc swoją przyczepność.

Przy produkcji opon zimowych stosowane są mieszanki gumowe zaprojektowane tak, by zapewniać jak najlepsze osiągi w niskiej temperaturze. Dodatkowo, bieżnik zimówek charakteryzuje się głębokim rysunkiem oraz dużym zagęszczeniem lameli, zapewniając przyczepność i trakcję na mokrych, ośnieżonych lub oblodzonych drogach.

Opony zimowe czasami mylnie nazywane są też śniegowymi, a przecież zapewniają one bezpieczeństwo oraz komfort jazdy od chwili trwałego spadku temperatur do powrotu wiosny.  

W większości krajów jest to okres od listopada do marca, jednak w warunkach polskiego klimatu opony zimowe warto zamontować już w październiku, kiedy słupek rtęci trwale spada.

Konkluzja: nie czekajcie z decyzją o zmianie opon do czasu, kiedy zima pojawi się na dobre. Unikniecie kolejek w wulkanizacji i ryzykowania własnego bezpieczeństwa i swoich bliskich przez prowadzenie nieodpowiednio obutego auta.

 

Jakie opony zimowe nadają się do mojego samochodu?

Wyświetl wszystkie rozmiary homologowane do swojego auta, jak również najlepsze ceny według marki oraz modelu opony (w Internecie oraz w punktach sprzedaży).

> Wybierz opony zimowe