Porady prakryczne przy zakupie opon - Jazda zimą

Jazda zimą

Opony zimowe Mateusz

Świeży lub topniejący śnieg, gołoledź: nawet jeśli opony zimowe zwiększają przyczepność oraz motoryczność, należy dostosować technikę jazdy do panujących warunków pogodowych. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych porad, które pomogą wam ograniczyć ryzyko niekontrolowanego poślizgu.

Droga w zimowym pejzażu Prowadzenie w zimie wymaga innych odruchów - fot. © : All Rights Reserved

Bądź świadomy swoich ograniczeń

Dobry kierowca to nie ten, który potrafi odzyskać kontrolę nad pojazdem, lecz ten, który nigdy jej nie traci. Dlatego też, najważniejszą zasadą na zimowych drogach jest zmniejszenie prędkości


Hamuj z wyprzedzeniem

Na śliskiej drodze, gwałtowne hamowanie zawsze kończy się utratą kontroli nad samochodem. Aby tego uniknąć, należy pamiętać o zachowaniu bezpiecznego odstępu oraz należy unikać gwałtownych skrętów.


Ostrożnie z pedałem gazu!

Inna zasada: przyspieszaj stopniowo, by uniknąć ślizgania się kół napędowych. Jeśli czujesz, że tracisz przyczepność wrzuć wyższy bieg. Siły działające na koła ulegną zmniejszeniu i odzyskasz przyczepność. W taki sam sposób należy postępować przy dużych nachyleniach.


Lekkie wchodzenie w zakręt

Tu również kluczowe znaczenie posiada przewidywanie sytuacji na drodze. Zwolnij na początku zakrętu, gdy droga jest jeszcze prosta. Powoli wchodź w zakręt lekko obracając kierownicą. Wychodząc z zakrętu, powoli przyspieszaj, unikając gwałtownych zrywów.


Co robić w przypadku utraty przyczepności?

Jeśli pomimo tych środków bezpieczeństwa Twoje auto wpadnie w poślizg, możesz jeszcze odzyskać nad nim kontrolę. Pod jednym warunkiem: nigdy nie spuszczaj drogi z oczu. Przeszkodę możesz ominąć tylko wtedy, gdy ją zobaczysz…

> Samochody z napędem przednim 

  • Jeśli utrata kontroli nastąpiła w wyniku gwałtownego hamowania, należy puścić pedał hamulca.
  • Jeśli koła przednie utraciły kontakt z drogą, należy delikatnie zwolnić pedał gazu i nacisnąć sprzęgło, by zwiększyć przyczepność na przedniej osi.
  • Po odzyskaniu kontroli nad pojazdem, należy dostosować swój styl jazdy do warunków atmosferycznych!

> Samochód z napędem tylnym 

  • Jeśli utrata kontroli nastąpiła w wyniku gwałtownego hamowania, należy całkowicie puścić pedał hamulca.
  • W przypadku utraty przyczepności przez tylne koła, należy odpowiednio manewrować pedałem gazu i sprzęgłem w celu jej odzyskania.
  • Aby odzyskać kontrolę nad autem, obracaj lekko kierownicę w pożądanym kierunku.
  • Po odzyskaniu kontroli nad pojazdem, należy pamiętać o zachowaniu rozsądnej prędkości!

 

 

Z systemem kontroli trakcji czy bez?

Coraz więcej pojazdów jest wyposażonych w system kontroli trakcji (ASR). Przy ruszaniu z miejsca zmniejsza on moment obrotowy dostarczany do ślizgających się kół, ułatwiając tym samym rozpoczęcie jazdy na śniegu lub oblodzonej drodze. Zdarza się jednak, że koło napędowe traci przyczepność. System ASR zmniejsza moc silnika, dopóki wszystkie koła nie odzyskają przyczepności. W przypadku szczególnie śliskiej nawierzchni, granica poślizgu może być tak niska, że moment obrotowy nie będzie wystarczający do ruszenia z miejsca. Jedynym sposobem jest wówczas wyłączenie systemu ASR.