Porady prakryczne przy zakupie opon - Jak wybrać łańcuchy śniegowe

Jak wybrać łańcuchy śniegowe

Opony zimowe E.

Łańcuchy drabinkowe, łańcuchy o wzorze trapezowym, rombowym lub diamentowym, łańcuchy do szybkiego montażu: rezulteo radzi, jak wybrać łańcuchy najlepiej dostosowane do Twoich potrzeb.

Łańcuchy śniegowe Łańcuchy śniegowe oferują różne systemy montażu - fot. © : All Rights Reserved

Bywa, że na zaśnieżonej drodze opony zimowe nie zapewnią wystarczającej przyczepności. Trzeba wtedy sięgnąć po łańcuchy.

  Co mówi kodeks ruchu drogowego?

  W Polsce łańcuchy śniegowe mogą być obowiązkowe na niektórych odcinkach  dróg górskich. Konieczność poruszania się po nich pojazdem wyposażonym w  łańcuchy jest sygnalizowana przez znak C-18. Pod znakiem może widnieć tabliczka precyzująca jakie pojazdy objęte są tym nakazem.

  Tablica C-18: nakaz używania łańcuchów przeciwślizgowych.

  Poza obszarami wyznaczonymi znakiem C-18 stosowanie łańcuchów jest  dozwolone jedynie na drogach pokrytych śniegiem. Istnieje zakaz jazdy w łańcuchach na drodze nie ośnieżonej.
  Łańcuchy powinny być zamontowane na co najmniej dwóch kołach napędowych. 

  Rodzaje łańcuchów śniegowych

  Oto różne modele dostępne na rynku:

  • Łańcuchy drabinkowe
  • Łańcuchy  trapezowe, rombowe lub diamentowe
  • Łańcuchy do szybkiego montażu

  > Łańcuchy drabinkowe

  Łańcuchy drabinkowefot. © : www.mtk-auto.fr
  Zgodnie ze swoją nazwą, łańcuchy te składają się z równoległych „szczebli” układanych na bieżniku opony. O ile zapewniają one poprawną motorykę, to hamowanie i kierowalność nie są najlepsze z powodu braku stopni podłużnych. 
  Opinia rezulteo. Łańcuchy drabinkowe nadają się na drogi łatwe. Ich stosowanie nie jest zbyt skuteczne w przypadku grubej     warstwy śniegu.

  > Łańcuchy o wzorze trapezowym, rombowym lub diamentowym

  Łańcuchy rombowefot. © : www.mtk-auto.fr
  Łańcuchy te składają się z licznych krzyżujących się ogniw tworzących różne wzory na bieżniku opony: rombu (jak na zdjęciu) lub diamentu (struktura sześciokątna).  Zapewniają one dobrą przyczepność, motrykę i skuteczne hamowanie.  Nie obniżają przy tym zbytnio komfortu jazdy, gdyż generowany przez nie poziom wibracji jest minimalny. 

  Opinia rezulteo. Szukaj wzmocnionych łańcuchów tego typu z oczkami stalowymi. Są one bardziej wytrzymałe i zapewniają lepszą chwytność, przy rozsądnej cenie.

  > Łańcuchy do szybkiego montażu

  Łańcuchy na koła Trakfot. © : www.mtk-auto.fr

  Montaż tych łańcuchów ułatwia specjalne urządzenie, które umieszcza się na obręczy. Odpowiada ono za prawidłowe ułożenie łańcucha po rozpoczęciu jazdy.

  Opinia rezulteo. To rozwiązanie jest praktyczne, jednak łańcuchy do szybkiego montażu są drogie, zajmują więcej miejsca i nie są tak skuteczne na drodze jak łańcuchy klasyczne.

  A co z mocowaniem?
  Producenci łańcuchów opracowali dwa systemy mocowania do przedstawionych modeli. Są to: system mocowania na kabłąku stalowym i system linowy.

  > Mocowanie na kabłąku stalowym
  Kabłąk stalowy umieszczany jest za kołem. Łańcuch przeciągany jest ponad kołem i mocowany za pomocą łańcucha napinającego po zewnętrznej stronie koła.  
  Opinia rezulteo. Łańcuchy z tym mechanizmem nie są zbyt łatwe do zamontowania. Konieczne jest więc wcześniejsze przećwiczenie tej operacji.

  > Mocowanie na linie
  W systemie tym koła są odsłonięte i zostaje dużo miejsca na montaż łańcuchów. Montaż jest szybki i trwa średnio pięć minut… pod warunkiem przećwiczenia tej operacji przed rozpoczęciem zimy.
  Opinia rezulteo. Modele te są najczęściej spotykane i najtańsze na rynku. Ich montaż jest łatwy dla użytkowników zaznajomionych z tym systemem.

  Czytaj także:
  >Co sądzić o "skarpetach śniegowych"?
  >Łańcuchy śniegowe: jak w nich jeździć