Porady prakryczne przy zakupie opon - Czy wystarczy założyć opony zimowe jedynie na przednie koła?

Czy wystarczy założyć opony zimowe jedynie na przednie koła?

Opony zimowe Pawel

Gdy zbliża się zima, zakładamy opony zimowe dla większego bezpieczeństwa. Należy jeszcze tylko zadbać, by zostały zamontowane w sposób zapewniający pełną kontrolę nad autem w trudnych warunkach drogowych.

Na zakręcie - znak ostrzeżenia przed śliską jezdnią Czy wystarczy założyć opony zimowe z przodu lub z tyłu, by zapewnić sobie najwyższy poziom bezpieczeństwa? - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Napęd przedni czy tylny?

Na obecnym rynku samochodowym, większość sprzedawanych samochodów jest wyposażona w napęd na przednie koła. Oznacza to, że silnik przekazuje moc tylko na oś przednią, czyli koła tylne nie są wówczas napędzane. Jeśli posiadasz auto z napędem przednim, pamiętaj by łańcuchy śniegowe założyć  na przednie koła oraz unikać zakładania jedynie dwóch zimówekZałożyć zimówki z przodu czy z tyłu? Odpowiedź jest prosta - na obu osiach

Pod względem technicznym, instalacja opon zimowych na przedniej osi samochodu z napędem na przednie koła zapewnia dobrą trakcję przy jeździe w linii prostej, gdy warunki drogowe ulegają pogorszeniu wraz ze spadkiem temperatury, zwłaszcza po opadach śniegu. Również na zakrętach można zachować  wystarczającą sterowność... pod warunkiem jednak, że dysponujemy również oponami zimowymi na tylnej osi. Dynamiczne zachowanie samochodu powoduje bowiem silne obciążenie tylne osi: koła przednie pozwalają wprawdzie kierować autem, lecz   wyobraźmy sobie, że musimy pokonać zakręt  autem wyposażonym w opony zimowe jedynie z przodu, gdy asfalt pokryty jest śniegiem. Bez problemu wejdziemy w zakręt, lecz tył samochodu będzie miał bardzo dużą skłonność do odrywania się od podłoża pod kątem powodującym nawet obrócenie się pojazdu, jeśli prędkość oraz warunki nie sprzyjają zachowaniu przyczepności.

Tylne koła mają wówczas naturalną skłonność do „uciekania”. Dlatego też,  należy koniecznie zakładać cztery opony zimowe w swoim pojeździe, także na oś tylną: opony zimowe na przedniej osi pozwalają zachować motoryczność oraz sterowność, podczas gdy zimówki założone z tyłu zapewniają kontrolę nad pojazdem na zakręcie. Nie ma innych rozwiązań, które pozwoliłyby zachować dobry poziom bezpieczeństwa zimą, zwłaszcza gdy w grę wchodzi śnieg i lód na drogach. Zakładając jedynie 2 opony zimowe na przedniej osi,  samochód może zachowywać się w sposób niebezpieczny za sprawą mniej przewidywalnych reakcji oraz gorszej równowagi na drodze. Dotyczy to szczególnie nawierzchni zapewniających słabszą przyczepność.

Przeczytaj również

>> Obejrzyj film  Dlaczego warto zakładać cztery opony zimowe