Porady prakryczne przy zakupie opon - Czy samochody 4x4 potrzebują opon zimowych?

Czy samochody 4x4 potrzebują opon zimowych?

Opony zimowe

Oczywiście, że tak! Cztery koła napędzane zimą to z pewnością dobra rzecz. Pod warunkiem wszakże, że zapewniają dobrą chwytność.

Napęd 4x4 w warunkach zimowych Czy samochody 4x4 potrzebują opon zimowych? - fot. © : Rezulteo

„Opony zimowe, dla mnie? Ależ ja nie potrzebuję, mam auto 4x4!” To częsta reakcja kierowców posiadających samochody z napędem na cztery koła. Gdy zima zajrzy w oczy, ta nadmierna pewność siebie może ich narazić na niepotrzebne ryzyko!

W praktyce, nawet jeśli te samochody lepiej przyspieszają, nie stają się przez to lżejsze, są więc trudniejsze do opanowania zarówno podczas hamowania, jak i w zakręcie. Aby ich potencjał mógł się w pełni ujawnić, muszą mieć opony o odpowiedniej chwytności, wystarczającej do manewrowania na nawierzchni wilgotnej, zaśnieżonej czy oblodzonej.

Dlatego też wszystkie wiodące marki mają w ofercie specjalne gamy opon przeznaczone do tego typu samochodów, a wśród nich także modele zimowe.

Opony zimowe wyróżniają się następującymi cechami:

  • Materiały przystosowane do niskich temperatur,
  • Kierunkowy profil, często asymetryczny,
  • Głęboka rzeźba o licznych krawędziach,
  • Duża gęstość nacięć lamelkowych,
  • Szerokie rowki podłużne.

Nie mówi się 4x4, tylko SUV!

Większość sprzedawanych obecnie samochodów 4x4 przeznaczona jest do jazdy szosowej. Nie nazywa się ich już zresztą samochodami 4x4, lecz SUV-ami (Sport Utility Véhicle). Termin ten wydaje się bardziej adekwatny do ich zastosowań (szacuje się, że jedynie 5% posiadaczy samochodów 4x4 zapuszcza się w teren) i ekologicznie bardziej poprawny. Samochody te, przeznaczone przede wszystkim do rekreacji, mają czasami wojowniczy wygląd, lecz coraz bardziej przypominają duże limuzyny. Na ogół mają możliwość napędzania tylko dwóch kół, co pozwala im zużywać mniej paliwa.