Porady prakryczne przy zakupie opon - Co sądzić o opaskach śniegowych na koła?

Co sądzić o opaskach śniegowych na koła?

Opony zimowe E.

Zajmują mało miejsca, są łatwe w montażu – łańcuchy tekstylne, zwane też opaskami śniegowymi lub skarpetami, to interesująca alternatywa dla łańcuchów tradycyjnych, jeśli nie są zbyt często stosowane. Wada: szybko się zużywają, a przepisy o ruchu drogowym nie uznają ich za specjalistyczne wyposażenie zimowe.

Opaski śniegowe na koła fot. © : All rights reserved

Obecnie na rynku występują dwa rodzaje opasek śniegowych: tanie modele tekstylne i system bardziej wytrzymały – ale jednocześnie droższy – z materiałów kompozytowych.

Opaski śniegowe tekstylne zwane też łańcuchami tekstylnymi lub skarpetami śniegowymi.

Opaski śniegowe na kołafot. © : All rights reserved

Mają kształt pokrowca zakładanego na oponę, który izoluje ją od śniegu. Są przystosowane do współczesnych samochodów, nie zakłócają działania systemów bezpieczeństwa (ABS, ESP) i nie uszkadzają aluminiowych obręczy. Opaski śniegowe produkowane są z włókna poliestrowego absorbującego wodę i maksymalnie zwiększającego przyczepność. Bez problemu pozwalają jechać z prędkością 50 km/h. 
Ich wada: Szybko zużywają się na nawierzchni suchej, posypanej piaskiem lub solą i są mniej skuteczne niż łańcuchy stalowe w głębokim śniegu. Dodatkowo w krajach, w których przepisy o ruchu drogowym zobowiązują kierowców do posiadania specjalistycznego wyposażenia opon zimą, łańcuchy tekstylne nie kwalifikują się do tej kategorii. 
Opinia rezulteo. Interesujące rozwiązanie dla naszych opon zimą, ale do stosowania jedynie w sposób okazyjny.

Opaski z materiałów kompozytowych lub łańcuchy kompozytowe

Michelin Easy Gripfot. © : Michelin

Opaski na koła z materiałów kompozytowych mają formę siatki połączonej z elastyczną taśmą zewnętrzną i wzmocnionej pierścieniami ze stali galwanizowanej. Opaski śniegowe tego typu bardzo łatwo zakłada się na oponach, a przy tym są one bardzo wytrzymałe. Styl jazdy pozostaje elastyczny, a przyczepność do podłoża jest zachowana. Wady: ich cena jest dużo wyższa niż opasek tekstylnych.


Opinia rezulteo. Doskonały kompromis dla tych, którzy uważają tradycyjne łańcuchy za zbyt kłopotliwe, a opaski tekstylne - za nietrwałe.