Koncepcja i produkcja opon - 6 funkcji opony

6 funkcji opony

Opony i technologia

Opona jest bardzo ważnym organem Twojego samochodu. To ona stanowi jedyny jego kontakt z podłożem. Sprawia, że Twój samochód jedzie, przyspiesza, skręca, hamuje, niezależnie od stanu drogi, stylu jazdy i warunków pogodowych. A wszystko to komfortowych warunkach dla kierowcy i pasażerów.

6 funkcji opony Opona spełnia dokładnie sześć podstawowych funkcji dotyczących Twojego bezpieczeństwa i komfortu: nosić, jechać, prowadzić, przekazywać, amortyzować, trwać w czasie. - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Opona spełnia dokładnie sześć podstawowych funkcji dotyczących Twojego bezpieczeństwa i komfortu. Do jej zadań należy: 

 

1. Nosić

 Opona jest w stanie wytrzymać obciążenie 50 razy przewyższające jej własny ciężar, a w okresie użytkowania poddawana jest ponad 20 milionom odkształceń. Ponadto musi przenosić znaczne obciążenia związane z przyspieszaniem i hamowaniem.

2. Jechać

Opona powinna zachowywać swoje parametry na wszystkich rodzajach nawierzchni i w temperaturach w przedziale od -50°C do +50°C. Aby jej użytkowanie było mało energochłonne i przyjazne dla środowiska, powinna też charakteryzować się niskimi oporami toczenia.

3. Prowadzić

 Opona powinna zapewniać stabilność toru jazdy samochodu w każdych warunkach. Oznacza to, że powinna wytrzymywać działanie sił poprzecznych bez dryfowania. Właściwość ta uzależniona jest między innymi od prawidłowo dobranego ciśnienia w oponach na przedniej i tylnej osi.

4. Przekazywać

Linia prosta, krzywa, przyspieszanie, hamowanie… W każdej chwili opona przekazuje energię od silnika do podłoża. Musi reagować na różnorodne sygnały pochodzące od kierowcy, a także nawierzchni i otoczenia. Poddawana jest działaniu sił podłużnych i poprzecznych mogących dorównać jej obciążeniu statycznemu, i to na powierzchni nie większej niż ludzka dłoń.

5. Amortyzować

 Opona absorbuje energię uderzenia o przeszkody i amortyzuje nierówności na drodze, zapewniając w ten sposób komfortową jazdę kierowcy i pasażerom, a pojazdowi długi okres użytkowania. Jej wielkim atutem jest elastyczność, zwłaszcza w kierunku pionowym.

6. Trwać

 Czas użytkowania opony zależy od warunków jej użytkowania (obciążenie, prędkość, stan nawierzchni dróg, stan samochodu, styl jazdy...) oraz jakości jej kontaktu z podłożem. Dlatego kluczową rolę w tej dziedzinie odgrywa ciśnienie. Ma ono wpływ na:

  • rozmiar i kształt strefy kontaktu,
  • rozkład sił na poszczególne punkty opony wchodzące w kontakt z podłożem.

 

Źródło: Film Michelin "Funkcje opony"