Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Wybór Opon: To Nie Takie Proste

Wybór Opon: To Nie Takie Proste

Kupujemy opony

Jak wybrać opony? To pytanie, które zadaje sobie niejeden zmotoryzowany, któremu brakuje wiedzy i przekonujących argumentów. Na domiar złego, w serwisie często usłyszy rytualne: „założyć takie same?” Podstawowe pytanie pozostaje jednak niezmienne: jakie czynniki należy uwzględnić przy wyborze opon?

Dobrze wybierz opony Jak dobrze wybrać opony - fot. © : All Rights Reserved

Dla amatorów tuningu najważniejszy w oponie będzie jej aspekt estetyczny, dla ojca rodziny priorytetem będzie bezpieczeństwo, a dla większości z nas decydujący pozostanie argument budżetowy.

Problem wyboru opon jest jednak bardziej złożony, niż mogłoby się wydawać. Aby się o tym przekonać, wystarczy poznać imponującą liczbę modeli opon oferowanych przez producentów. Pytanie jest więc uzasadnione. Postaramy się odpowiedzieć na nie w przystępny sposób.

Różne kryteria wyboru opon

Wybór opon do Twojego samochodu powinien się dokonać na podstawie kilku kryteriów:

  • Twój styl jazdy
  • Rodzaj nawierzchni, po której najczęściej jeździsz
  • Częstotliwość i poziom opadów w twoim regionie
  • Poziom temperatur itd.

Podawane parametry opon zmieniają się w zależności od warunków, w których będziesz jeździć. Warunki te wymienione są w powyższych punktach.

Parametry opon będą zatem różne zależnie od tego, czy przyjdzie Ci jeździć w wysokiej czy niskiej temperaturze, na nawierzchniach suchych czy mokrych, zaśnieżonych czy oblodzonych. Dlatego przy wyborze opony, ze względu na bezpieczeństwo, oszczędność paliwa i długi czas eksploatacji należy koniecznie brać pod uwagę powyższe kryteria i dostosowywać opony do pory roku.

Opony zimowe: nie tylko na śnieg

Porównanie opony letniej i zimowejfot. © : rezulteo
Wybór opon zimowych podlega również  bardzo precyzyjnym kryteriom. Opona  zimowa różni się od letniej zastosowaną w  niej mieszanką, zachowującą elastyczność w  niskiej temperaturze, oraz bardziej  ponacinaną rzeźbą bieżnika, zapewniającą  lepsze właściwości motoryczne i krótszą  drogę hamowania na śniegu oraz generalnie  lepszą przyczepność na nawierzchniach  zimnych. Zalecane jest stosowanie opon  zimowych, jeśli temperatura regularnie  spada poniżej 7°, ponieważ w takiej  temperaturze, zwanej „temperaturą zeszklenia”, guma stosowana w oponach letnich twardnieje, a jej przyczepność się zmniejsza.

Opona zimowa nie jest więc produktem przeznaczonym wyłącznie do jazdy po śniegu. Nadaje się do wszystkich pojazdów użytkowanych w zmiennych warunkach pogodowych w niskich temperaturach.

I odwrotnie, mieszanka stosowana w oponach letnich oraz konstrukcja ich profilu sprawiają, że opony te mają krótszą drogę hamowania na nawierzchni suchej i w temperaturach umiarkowanych.

Niezależnie od pory roku decyzja o wyborze opon nie powinna być podejmowana pochopnie, najlepiej skonsultować się z fachowcem. On odpowie na pytania i doradzi, jeśli tylko precyzyjne określisz swoich oczekiwania.