Praktyczny przewodnik po zakupie opon - UTQG / Treadwear: do czego to służy?

UTQG / Treadwear: do czego to służy?

Kupujemy opony Paweł

UTQG to swoisty ranking parametrów opon. System UTQG obowiązuje na rynku amerykańskim ale ma swoje ograniczenia, jeśli chodzi o trafność oceniania. Wyjaśniamy, dlaczego system ten nie sprawdza się w 100 procentach.

UTQG bok opony UTQG, trzy kryteria oceny opony - fot. © : Yokohama

UTQG (Uniform Tire Quality Grading) jest normą obowiązkową przy wprowadzaniu opony na rynek amerykański, a jej zadaniem jest zapewnienie pomocy klientowi przy wyborze. O ile rząd amerykański kontrolował początkowo tę normę, parametry opon stały się od tego czasu całkowicie deklaratywne. Oznacza to, że nadal można się na niej opierać, lecz raczej do porównywania produktów pochodzących od tego samego producenta (np. do porównania dwóch opon marki Dunlop), lecz nie do porównywania opon wyprodukowanych przez różnych producentów (np. opony Michelin oraz Continental). Wszystko dlatego, że parametry mierzone są w oparciu o rożne kryteria w zależności od poszczególnych marek opon

UTQG opiera się na trzech kryteriach pozwalających ocenić parametry opony: 

Informacje dotyczące opon UTQGfot. © : Cooper

Treadwear

To pierwsze kryterium pozwala zmierzyć poziom zużycia bieżnika za pomocą skali od 60 do 700, co 20 punktów. Przykładowo, opona z treadwear o wartości 100 będzie charakteryzowała się dwukrotnie szybszym zużyciem niż jej odpowiednik ze wskaźnikiem 200. Oznacza to, że im wyższy jest ten wskaźnik, tym większa trwałość opony.

 

Trakcja

To kryterium pozwala ocenić zdolność opony do zatrzymania się w linii prostej na mokrej nawierzchni. Przyznawana jest ocena od AA (najlepsza) do C.

 

Temperatura

Ostatnie kryterium pozwala ocenić poziom odporności na ciepło produkowane przez oponę oraz jej zdolność do schładzania się podczas testów symulacyjnych. Oceny są przyznawane w skali od A (najwyższa) do C. Ocena C stanowi minimalną wartość umożliwiającą dopuszczenie do sprzedaży na rynku amerykańskim. 

 

Podsumowując, oceny te posiadają  pewne ograniczenia i nie mogą w żadnym przypadku zastąpić etykiet, a przede wszystkim wyników testów, które pozostają jedynymi sposobami na ocenę prawdziwych osiągów produktu.