Praktyczny przewodnik po zakupie opon - Opony używane: dobry interes czy ryzykowny zakup?

Opony używane: dobry interes czy ryzykowny zakup?

Kupujemy opony Mateusz

Szukając oszczędności często decydujemy się na zakup opon używanych, tzw. używek. Ich ceny są bardzo atrakcyjne, ale nie należy jednak zapominać o ostrożności. Przepisy prawne, kontrola opon, ceny: wszystko, co musisz wiedzieć zanim wybierzesz tę opcję.

Półki z oponami używanymi i nowymi Zakup opon używanych wiąże się z pewnym ryzykiem w zakresie bezpieczeństwa - fot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com

Rynek używanych opon jest w pełnym rozkwicie. Upusty, sieci dystrybucyjne, strony internetowe: nie brakuje sposobów na zachęcenie do zakupów produktów z drugiej ręki. W czasie kryzysu pokusa wyboru opon używanych dla obniżenia kosztów użytkowania auta może okazać się szczególnie mocna. Należy jednak upewnić się, że nie narażamy się przy tym na niebezpieczeństwo. Jakie opony wybrać, by nie naruszyć przepisów Kodeksu Drogowego? Jak sprawdzić stan opon i wykryć ewentualne problemy? Czy proponowana cena jest rzeczywiście korzystna? Poniżej spróbujemy odpowiedzieć na te pytania.

 

Co mówią przepisy

Pod względem prawnym, należy przestrzegać zasad mających zastosowanie wobec wszystkich pojazdów:

  • Rozmiary opony muszą być homologowane przez producenta. Należy przestrzegać zalecanych przez producenta indeksów nośności i prędkości.
  •  Opony montowane na tej samej osi muszą być identyczne: ta sama marka, ten sam model i w tym samym rozmiarze (dotyczy to również indeksów nośności oraz prędkości). 

 

Kontrola opon

Porównanie opony nowej i zużytejfot. © : iStockphoto.com/rezulteo.com
Aby ocenić poziom zużycia gumy, należy zmierzyć głębokość głównych rowków w różnych miejscach: punktem odniesienia będzie najmniejsza głębokość. Przypominamy, że minimalna głębokość bieżnika to 1,6 mm w co najmniej jednym miejscu opony. Tym samym, jeśli zmierzona głębokość wynosi 4 mm, zostaje 2,4 mm do zużycia przed osiągnięciem limitu określonego przez przepisy. Wielu sprzedawców określa swoje ceny na podstawie poziomu zużycia opony (np. 30, 15 i 5% zużycia).

Warto przesunąć dłonią po powierzchni opony, by znaleźć ewentualne znaki nieprawidłowego zużycia. Nieregularne zużycie często wynika z nieprawidłowego użytkowania. Przykładowo, jedna strona jest czasem bardziej zużyta od drugiej co świadczy o problemie ze zbieżnością; opona zużyta na krawędziach bieżnika to zwykle znak utrzymywania nieprawidłowego ciśnienia w oponach...

Należy również sprawdzać boki opony pod kątem ewentualnych uszkodzeń, takich jak wypukłości, pęknięcia lub deformacje. Uwaga, tego typu wady wymagają kontroli przez fachowca.

Ostatnia rzecz do sprawdzenia: nawet jeśli opona jest w dobrym stanie należy sprawdzić jej wiek. Guma opony twardnieje z czasem, dlatego nawet jeśli ogumienie na pierwszy rzut oka wydaje się być w dobrym stanie, w rzeczywistości mogło utracić wiele ze swoich właściwości. Aby poznać datę produkcji, należy zlokalizować kod DOT znajdujący się na boku opony.

Te same zasady obowiązują również w przypadku, gdy kupujemy używany samochód

 

Dobry interes?

Po sprawdzeniu stanu używanej opony lub opon, należy jeszcze upewnić się,  że proponowana cena jest rzeczywiście korzystna. W tym celu, zalecamy użycie porównywarki cenowej na stronie Rezulteo : umożliwia ona zlokalizowanie najlepszych cen w Twojej okolicy. Jeśli jednak różnica cenowa jest niewielka, doradzamy zakup nowych opon.

 

Opony zimowe: okazyjne zakupy

Kiedy kierowca zmienia auto, często pozostają mu opony zimowe będące jeszcze w dobrym stanie, jednak nie pasujące do nowego auta. Wówczas jest on gotowy do ich sprzedaży. To doskonała okazja dla osób poszukujących tanich opon zimowych! Inny sposób: niektóre centra samochodowe oferują usługę przechowywania opon. Czasem zdarza się, że klienci nie zgłaszają się po nie (zakup innego auta lub przeprowadzka). Warto wówczas zapytać sprzedawcę czy posiada na stanie używane opony zimowe w odpowiednim rozmiarze.